Zaslúžili by si teraz akciové trhy korekciu?

    • Denná glosa

Akciové trhy dosiahli podľa najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World svojho lokálneho dna 12. októbra minulého roka. Od tohto okamihu akcie pripísali veľmi silný zisk 18 % a len od začiatku tohto roka pripisujú zisk 7 %.

Zaslúžili by si teraz akciové trhy korekciu?

Je táto silná akciová rally udržateľná aj do nasledujúceho obdobia? Domnievame, že je v tejto chvíli na mieste skôr obozretnosť a vôbec by sme sa nedivili, ak by akciové trhy v nasledujúcich týždňoch aspoň časť predchádzajúcich ziskov odovzdali. Globálne akciové valuácie totiž od 12. októbra vzrástli na pomerne vysokú úroveň. Názorne to na nasledujúcom grafe ilustruje globálny valuačný indikátor Warrena Buffetta, ktorý je definovaný ako pomer globálnej akciovej trhovej kapitalizácie a globálneho HDP.

Pri lokálnom dne 12. októbra dosahovala hodnota tohto indikátora 93 %, čo bolo len relatívne mierne nad úrovňou dlhodobého priemeru 88 %. Od tohto okamihu však hodnota tohto indikátora vzrástla až na aktuálnych 107 %, čo je dokonca nepatrne nad kritickou hodnotou dlhodobého priemeru plus jednej smerodajnej odchýlky na úrovni 106 %.

Globálne akciové trhy ako celok sa preto teraz zdajú byť mierne predražené. Pritom od roku 2004, kedy máme pre tento valuačný indikátor dáta, prevyšovala hodnota tejto valuačnej metriky iba dvakrát hladinu dlhodobého priemeru plus jednej smerodajnej odchylky a to konkrétne pred vypuknutím globálnej finančnej krízy v roku 2007 a v  pandémie v roku 2021. Celkovo sa preto domnievame, že by bola v tejto chvíli aspoň čiastočná korekcia predchádzajúcich akciových ziskov skutočne opodstatnená s tým, že by sa mala hodnota Buffettovho valuačného indikátora navrátiť do relatívne neutrálneho pásma bližšie dlhodobému priemeru na úrovni 88 %.


Michal Stupavský
Investičný stratég

Upozornenie k publikovaným článkom ›