Zasadnute FEDu aj ČNB

    • Týždeň na finančných trhoch

V stredu prebehlo zasadnutie americkej centrálnej banky Fed. Zasadnutie pritom neprinieslo žiadne zásadné prekvapenie s tým, že Fed ponechal základnú úrokovú sadzbu fed funds rate na nezmenenej úrovni v pásme 5,25-5,50 %. Pripomeňme, že posledné zvýšenie úrokových sadzieb Fed vykonal v júli. V tejto chvíli sa domnievame, že v rámci aktuálneho cyklu už Fed ďalej úrokové sadzby pravdepodobne zvyšovať nebude a že je do nasledujúcich mesiacov najpravdepodobnejším scenárom stabilita sadzieb.

 

Vo štvrtok prebehlo zasadnutie Českej národnej banky. Česká menová autorita ponechala základnú úrokovú sadzbu, dvojtýždňovú repo sadzbu, na 7%, a to napriek tomu, že konsenzus trhu očakával zníženie o štvrť percentuálneho bodu. Rozhodnutie o ponechaní sadzieb na súčasnej úrovni bolo 5:2, keď dvaja členovia bankovej rady hlasovali za pokles sadzieb o 25 bázických bodov. Na tlačovej konferencii potvrdil guvernér Aleš Michal jastrabí postoj väčšiny bankovej rady, ktorý súvisí s obavami z inflačného vývoja v budúcom roku. Ohľadne decembrového zasadnutia povedal, že banková rada sa bude rozhodovať medzi stabilitou sadzieb a ich znížením. Česká národná banka tiež predstavila novú makroekonomickú prognózu. Očakávaný vývoj českej ekonomiky v budúcom roku sa posunul trochu stagflačným smerom. ČNB totiž v predchádzajúcej augustovej prognóze očakávala, že česká ekonomika v roku 2024 vzrastie o 2,3 %, zatiaľ čo v novej zimnej prognóze predpokladá rast českého HDP iba o 1,2 %. A pokiaľ ide o infláciu, ČNB zvýšila prognózu priemernej inflácie na budúci rok z 2,1 % na 2,6 %. Slabší očakávaný rast HDP a vyššia očakávaná inflácia tak zodpovedajú určitým stagflačným tendenciám v českej ekonomike.

Prognóza ČNB – podzim 2023

A teraz jedna veľmi zaujímavá infografika z dielne spoločnosti Visual Capitalist, ktorá znázorňuje 25 najväčších akciových búrz na svete, a to podľa trhovej kapitalizácie, teda celkovej trhovej hodnoty obchodovaných spoločností. Na prvom mieste je burza v New Yorku NYSE (New York Stock Exchange), na druhom mieste je americká burza zameraná na technologické spoločnosti NASDAQ a konečne na treťom mieste je európske burzové zoskupenie Euronext, ktoré združuje sedem akciových búrz v Európe (Amsterdam, Brusel, Dublin, Lisabon, Miláno, Oslo a Paríž).

Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, akcie aj dlhopisy zaznamenali veľmi silný rast, a to napriek tomu, že nové makroekonomické dáta zo svetovej ekonomiky boli skôr slabšie.

Na menových trhoch pomerne výrazne oslabil americký dolár. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných svetových mien, predovšetkým euru a jenu, poklesol o 1,4 % na 105,0 bodov. Voči euru dolár oslabil o 1,6 % na 1,073 USD/EUR. Koruna posilnila voči doláru o 2,6 % na 22,81 CZK/USD a voči euru posilnila o 1,0 % na 24,42 CZK/EUR.

Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal veľmi silný zisk 5,3 %. Pritom zo sledovaných akciových indexov pripísal najväčší zisk index najväčších amerických technologických akcií NYSE FANG+, ktorý pridal dokonca 6,8 %. Na druhú stranu najslabší zisk zaznamenali čínske akcie, ktorých index MSCI China pridal iba 1,1 %.

Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate posilnil o 1,9 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti klesol o 18 bázických bodov na 4,14 %. Index českých vládnych dlhopisov potom pridal 1,3 %.

Globálny komoditný index Bloomberg Commodity poklesol o 0,3 % a cena severomorskej ropy Brent poklesla o 6,2 % na 85 dolárov za barel.

Michal Stupavský
Investičný stratég

Upozornenie k publikovaným článkom ›