Minulý utorok boli v USA zverejnené veledôležité dáta o inflácii za august. Celkovo americká inflácia pomerne výrazne prekvapila smerom nahor, teda negatívnym smerom, a to predovšetkým jadrová inflácia, ktorá je očistená o volatilné položky potravín a energií. Očakávalo sa, že medzimesačná jadrová inflácia zostane na júlovej úrovni 0,3 %, ale zverejnený údaj na úrovni 0,6 % bol skutočne veľmi výrazne nad konsenzom analytikov. Ukazuje sa tak, že inflačné tlaky sú v tejto chvíli v USA, a nielen tam, stále extrémne silné. Tieto čísla potom jednoznačne podporili očakávania trhu, že Fed na svojom riadnom zasadnutí túto stredu zvýši základnú úrokovú sadzbu fed funds rate minimálne o ďalších 75 bázických bodov.
V minulom týždni ma zaujala štatistika Medzinárodného menového fondu ohľadom vládnej zadlženosti kľúčových ekonomík, merané podielom vládneho dlhu na nominálny HDP. Na konci tohto roka by malo mať najnižší vládny dlh Rusko na úrovni 17 %. Na druhú stranu s najvyšším vládnym dlhom bojuje Japonsko, u ktorého by mal pomer vládnej zadlženosti na konci roka predstavovať 263 %. Svetový priemer pritom činí 94 %, čo znamená, celkový globálny objem vládneho dlhu teraz dosahuje približne veľkosť celej svetovej ekonomiky. Dodajme, že podľa údajov Eurostatu predstavoval podiel zadlženosti českej vlády na konci minulého roka približne 40 %, čo je oproti globálnemu priemeru podstatne nižšie.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch, v minulom týždni sa nedarilo akciám ani dlhopisom. Dôvodom bola jednoznačne vyššia ako očakávaná inflácia v USA, ktorá budeme veľmi pravdepodobne mať ten dôsledok, že Fed bude aj naďalej pomerne svižne zvyšovať základné úrokové sadzby, čo sa minimálne akciám logicky páčiť nemôže, a to najmä tým akciám s „dlhou duráciou“, teda všeobecne rastovým titulom (growth stocks) a konkrétne napríklad akciám z technologického sektora. Vo finále v minulom týždni najširší globálny akciový index MSCI All Country World klesol o výrazných 4,1 % a od začiatku roka už stráca 20,8 %. Pritom najväčšie straty zaznamenali najväčšie americké technologické spoločnosti (mega-caps), ktorých index NYSE FANG+ odpísal 5,6 %. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond v minulom týždni odpísal na dlhopisy významných 0,9 % a od začiatku roka už stráca 17,3 %.
Michal Stupavský
Investičný stratég