Veľmi silný rast globálnej peňažnej zásoby predstavuje pre rizikové aktíva veľmi pozitívny faktor

    • Týždeň na finančných trhoch

V utorok bol zverejnený český index nákupných manažérov PMI za september. Index poklesol zo 46,7 bodov na 46,0 bodov, a aj naďalej sa tak nachádzal pomerne hlboko pod 50-bodovou líniou, ktorá oddeľuje zlepšovanie a zhoršovanie prevádzkových podmienok v sektore. Zároveň platí, že sa index nachádza pod 50-bodovou líniou už od júna 2022, čo tiež implikuje, že sa prevádzkové podmienky v českom priemyselnom sektore nepretržite zhoršujú už 28 mesiacov v rade.

Veľmi silný rast globálnej peňažnej zásoby predstavuje pre rizikové aktíva veľmi pozitívny faktor V tejto chvíli už máme k dispozícii aj globálne indexy PMI za september. Tieto konjunkturálne indexy sú pritom pravdepodobne najlepším dostupným indikátorom aktuálnej kondície a krátkodobého výhľadu svetovej ekonomiky. Rast svetovej ekonomiky je aj naďalej hnaný sektorom služieb. Globálny index PMI v službách dosiahol v septembri 52,9 bodov, čo je stále veľmi solídna hodnota, hoci došlo k medzimesačnému poklesu z 53,8 bodov v auguste. Na druhú stranu priemyselný sektor je teraz v miernej kontrakcii, keď globálny index PMI v priemysle poklesol zo 49,6 bodov na 48,8 bodov, a nachádzal sa tak pod kľúčovou 50-bodou hranicou už tri mesiace v rade. Globálny kompozitný index PMI potom poklesol z 52,8 bodov na 52,0 bodov, čo je stále konzistentné s pomerne slušným rastom svetovej ekonomiky mierne pod 3 %.
Pri pohľade na vývoj PMI indexov v hlavných ekonomikách je aj naďalej evidentné, že hlavná slabosť svetovej ekonomiky je aj naďalej prítomná v európskom priemyselnom sektore.
V piatok boli zverejnené veľmi dobré dáta z amerického trhu práce. V septembri bolo v americkej ekonomike vytvorených 254 tisíc nových pracovných miest, zatiaľ čo analytický konsenzus agentúry Bloomberg počítal iba so 154 tisícmi. Navyše bola tiež revidovaná smerom nahor augustová hodnota zo 142 tisíc na 159 tisíc. Miera nezamestnanosti v septembri poklesla o jednu desatinu percentuálneho bodu zo 4,2 % na 4,1 %, pričom analytický konsenzus očakával stabilitu podielu nezamestnaných v najväčšej svetovej ekonomike.
Dynamika americkej ekonomiky je tak aj naďalej pomerne slušná, čo tiež potvrdzujú septembrové hodnoty oboch kompozitných indexov nákupných manažérov PMI, pozri tabuľku vyššie. Navyše inflačný požiar ešte úplne uhasený nebol, pretože celková medziročná inflácia za august predstavovala 2,5 % a jadrová inflácia dokonca 3,2 %, a teda je 2 % inflačný cieľ Fedu stále ešte trochu vzdialený. Domnievame sa preto, že Fed bude na ďalších menovo-politických zasadnutiach s ďalším znižovaním základných úrokových sadzieb opatrnejší a bude pokračovať v jednotlivých krokoch vždy už iba po štvrť percentnom bode, či vôbec. V každom prípade predstavovali pozitívne piatkové dáta z amerického trhu práce pozitívny faktor pre rizikové aktíva na čele s akciami.
Zdroj: Capital Economics

Celkové globálne finančné podmienky - merané podľa úrovne základných úrokových sadzieb centrálnych bánk, akciových valuácií, kreditných marží a ďalších indikátorov - sú zatiaľ v tomto roku pomerne veľmi uvoľnené, čo pre rizikové aktíva na čele s akciami a korporátnymi dlhopismi s neinvestičným špekulatívnym ratingom (high- yield) predstavuje veľmi pozitívny faktor.
Výrazne uvoľnené globálne finančné podmienky sa v tejto chvíli prejavujú aj v tom, že globálna peňažná zásoba teraz rastie medziročným absolútnym tempom o 7,3 bilióna dolárov, čo je najsvižnejšia dynamika od začiatku roka 2021. Objem likvidity vo svetovej ekonomike a na globálnych finančných trhoch tak v posledných mesiacoch veľmi silne rastie, čo je tiež veľmi pozitívny faktor pre výkonnosť rizikových aktív.
Na druhej strane sa však teraz tiež zdá, že akciové trhy predbehli svoje korporátne fundamenty alebo dynamiku korporátnych ziskov, a to platí predovšetkým pre americké akcie. Na nasledujúcom grafe totiž môžete vidieť, že súčasná úroveň hlavného amerického akciového indexu S&P 500 je opäť pomerne výrazne nad dlhodobým fundamentálnym trendom korporátnej ziskovosti, čo inak povedané znamená, že akciové valuácie v podobe pomeru P/E sú teraz veľmi výrazne nad dlhodobými historickými priemermi, s aktuálnou hodnotou 26x. Obdobné epizódy v minulosti, najmä v roku 2000 a 2022, vyústili do výrazného akciového prepadu s tým, že v rokoch 2000 až 2002 akciový index S&P 500 kumulatívne poklesol o 40 % av roku 2022 poklesol o 19 %. V žiadnom prípade nechceme týmto analytickým rozborom indikovať, že investorov teraz čaká podobne výrazný prepad, ako bolo spľasnutie technologickej bubliny v roku 2000, avšak určitá opatrnosť je v tomto okamihu určite kvôli výrazne premršteným valuaciám amerických akcií na mieste, a to aj napriek vyššie zmienenej silne pozitívne technické faktory v podobe veľmi uvoľnených globálnych finančných podmienok a veľmi strmého rastu globálnej peňažnej zásoby.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, nedarilo sa ani akciám, ani dlhopisom. Globálny akciový index MSCI All Country World odpísal 0,6 % a globálny dlhopisový index odpísal dokonca 1,8 %, čo je na dlhopisové pomery veľmi silný pokles. Čo sa konkrétne akciových trhov týka, jediným trhom s výraznejším ziskom bola Čína, ktorej akciový index MSCI China pripísal zisk 11,4 % a od začiatku roka je už o 34,6 % vyššie. Globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return pripísal zisk 1,9% a to primárne vďaka prudkému nárastu cien ropy.
Od začiatku roka je vývoj na globálnych finančných trhoch veľmi pozitívny. Akcie pripisujú zisk 17 %, dlhopisy 2 % a komodity 8 %.




Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›