Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v stredu zverejnila novú prognózu svetovej ekonomiky. Podľa OECD by mal globálny HDP v tomto roku vzrásť o 2,7 % a v budúcom roku by mal globálny rast mierne zrýchliť na 2,9 %. Pritom hlavným a jednoznačným ťahúňom rastu svetovej ekonomiky bude aj naďalej rozvíjajúca sa Ázia na čele s Čínou, Indiou a Indonéziou.
Priemerný ročný rast svetovej ekonomiky v období rokov 2001 až 2019 predstavoval približne 4 % a je preto evidentné, že vyššie spomínaný očakávaný globálny rast v tomto a budúcom roku bude pomerne výrazne podpriemerný, a to platí predovšetkým pre rozvinuté krajiny združené práve v organizácii OECD, ktorých rast by sa mal v tomto aj budúcom roku pohybovať v priemere pod 2 %.
Pokiaľ ide o infláciu, tu už približne tri kvartály pozorujeme globálny dezinflačný trend pri celkovej inflácii. Ak sa však pozrieme na vývoj jadrovej inflácie, ktorá odráža fundamentálne dopytové inflačné tlaky a ktorá zároveň celkovú mieru inflácie očisťuje o volatilné položky energií a potravín, je zrejmé, že inflačné tlaky sú aj naďalej extrémne silné, ak nie vôbec rekordné. A zároveň si treba uvedomiť, že pokles celkovej miery inflácie v poslednom trištvrte roku bol daný práve výrazným poklesom cien energií, od ktorého jadrová inflácia abstrahuje. Je preto evidentné, že centrálne banky ešte zďaleka nemajú s infláciou vyhrané a že budú musieť udržiavať silne zvýšené základné úrokové sadzby ešte pomerne dlho.
Na globálnych finančných trhoch bol v minulom týždni relatívny pokoj. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 0,6 % a najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond svoju hodnotu nezmenil.
Michal Stupavský
Investiční stratég