Pokračovanie akciových poklesov je dosť pravdepodobné

    • Týždeň na finančných trhoch

Najširší globálny akciový index MSCI All Country World poklesol k dnešku zo svojho historického maxima zo 16. novembra 2021 už o 20 %. Globálne akciové valuácie sa preto už podstatným spôsobom normalizovali a moje globálne valuačné Z-Score je tak teraz na relatívne umiernenej úrovni 0,3. To znamená, že v tejto chvíli sú globálne akciové trhy len mierne predražené. Na druhú stranu si treba uvedomiť, že by mali v aktuálnej fáze globálneho ekonomického a trhového cyklu akciovej valuácie podstreliť výraznejšie smerom dole, pretože celkové prostredie pre akcie v tejto chvíli vôbec nie je priaznivé. 

Po prvé, jasne sa realizuje môj globálny stagflačný scenár. Po druhé, kľúčové centrálne banky na čele s americkým Fedom veľmi svižne zvyšujú základné úrokové sadzby v rámci boja s rekordnou infláciou. Po tretie, priemerné ziskové marže burzovo obchodovaných korporácií sa stále pohybujú blízko historických maxím s tým, že by sa mali v nasledujúcich kvartáloch normalizovať bližšie k historickým priemerom. A konečne po štvrté, konsenzuálne analytické odhady ziskov na nasledujúce dva roky sa zdajú byť stále príliš vysoké vo svetle vyššie spomínaných faktorov.

Celkovo vzaté by sa pravdepodobne mali globálne akciové trhy dostať ešte výraznejšie nižšie a nedá sa preto vôbec vylúčiť, že akciová korekcia bude v nasledujúcich mesiacoch pokračovať. Z tohto dôvodu v rámci našej globálnej akciovej alokácie aj naďalej voči porovnávacím indexom čiže benchmarkom udržujeme akciové podváženie.

V priebehu minulého týždňa sme na globálnych finančných trhoch boli svedkami skôr umiernenej volatility. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World poklesol o 0,4 %, avšak od začiatku mesiaca je v peknom pluse 5,1 %. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond naopak mierne posilnil o 0,5 % a od začiatku mesiaca je v pluse 4,1 %.

Michal Stupavský
Investičný stratég

Upozornenie k publikovaným článkom ›