Na globálnych dlhopisových trhoch zatiaľ v tomto roku panuje relatívny pokoj. Priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti (Bloomberg Global-Aggregate Yield To Worst) od začiatku roka poklesol nepatrne o 2 bázické body na aktuálnu úroveň 3,66 %. Tento vývoj dlhopisových výnosov do doby splatnosti korešponduje s miernym rastom globálneho dlhopisového indexu (Bloomberg Global-Aggregate) o 0,6 %. Výnosy do doby amerických vládnych dlhopisov mierne poklesli o približne 3 bázické bondy s tým, že výnos do doby splatnosti kľúčového desaťročného benchmarku teraz činí 4,54 %. České vládne dlhopisy globálny index pomerne výrazne outperformovali, keď ich výnosy do doby splatnosti v priemere poklesli o 16 bázických bodov, čo zodpovedá zisku indexu českých vládnych dlhopisov na úrovni 1,4 %. Výnosy do doby splatnosti nemeckých vládnych dlhopisov potom naopak mierne vzrástli, v priemere o 7 bázických bodov. Pokiaľ ide o korporátne dlhopisy, ich vývoj bol relatívne priaznivý. Priemerná globálna kreditná marža na korporátnych dlhopisoch s investičným ratingom (Bloomberg Global Aggregate Corporate Average OAS) poklesla o 4 bázické bondy na 0,85 % a priemerná globálna kreditná marža na korporátnych dlhopisoch s neinvestičným špekulatívnym ratingom (high-yield Average OAS) poklesla dokonca o 22 bázických bodov na 3,07%. V tomto ohľade sa domnievame, že táto veľmi nízka volatilita na globálnych dlhopisových trhoch veľmi pravdepodobne v priebehu celého tohto roka nepretrvá.

Americká spoločnosť Nvidia, najväčší miláčik investorov posledných rokov, stanovila minulý pondelok jeden nový historický rekord akciových trhov. Konkrétne išlo o to, že cena akcie za jediný deň poklesla o 17 %, čo zodpovedalo poklesu trhovej hodnoty spoločnosti o rekordných 589 miliárd dolárov. Za celý týždeň potom cena akcií Nvidie poklesla o 16 %.

Hlavný americký akciový index S&P 500 vykázal za dva uplynulé roky 2023 a 2024 vysoko nadpriemerné kumulatívne zhodnotenie 53 %, čo korešponduje s nárastom hodnoty indexu z 3840 bodov na 5882 bodov. Analýza výnosových faktorov pritom ukazuje, že faktor čistého zisku (EPS – earnings per share) prispel k celkovému zhodnoteniu 6 % (rast EPS indexu z 223 dolárov na 238 dolárov) a faktor P/E prispel k celkovému zhodnoteniu 41 % (nárast P/E z 18,3x na 26,5x). Na relatívnej báze potom platí, že faktor čistého zisku vysvetľuje iba 13 % celkového zhodnotenia indexu, zatiaľ čo faktor P/E vysvetľuje 87 % celkového zhodnotenia indexu. V tomto ohľade sa potom zdá, že výrazná akciová rally na amerických akciách s veľkou trhovou kapitalizáciou v posledných dvoch rokoch 2023 a 2024 bola do značnej miery hnaná živočíšnymi pudmi (animal spirits) na báze očakávaní investorov ohľadom výrazného štrukturálneho a dlhodobého pozitívneho stimulu na korporátnych ziskovosť vďaka rýchlemu rozvoju umelej inteligencie.

Vynikajúci graf publikoval Jim Reid z Deutsche Bank. Jeho analýza ukazuje, že od roku 1935 predstavuje priemerné ročné tempo rastu (compound annual growth rate – CAGR) korporátnych ziskov (earnings per share – EPS) hlavného amerického akciového indexu S&P 500 6 % a rozdiel medzi touto hodnotou a priemerným ročným tempom rastu nominálneho HDP je prakticky nulový. Avšak od roku 1995 je táto diferencia kladná, teda tempo rastu korporátnych ziskov bolo vyššie ako tempo rastu nominálneho HDP, a to s tým, že táto kladná diferencia má tendenciu od roku 2005 narastať a najmä potom od roku 2015. Preto platí, že od roku 2015 bolo priemerné ročné tempo rastu korporátnych ziskov oproti priemernému ročnému tempu rastu nominálneho HDP o 4 percentuálne body vyššie. Z tohto analytického záveru potom vyplýva kľúčová otázka. Je tento strednodobý trend v priebehu nasledujúcich rokov odsúdený „navrátiť sa k priemeru“, teda dlhodobému trendu približne nulovej diferencie, alebo je tento strednodobý trend udržateľný aj v dlhom časovom horizonte? My sa domnievame, že výrazne pravdepodobnejší je prvý variant, hoci presné načasovanie je samozrejme nemožné. Zároveň sa domnievame, že ak by sa tento náš základný scenár budúceho vývoja v priebehu nasledujúceho obdobia skutočne vyplnil, valuácie indexu S&P 500 by museli výrazne poklesnúť, pretože v ich aktuálnych rekordných úrovniach je zacenené jednoznačné pokračovanie vyššie spomínaného strednodobého trendu, teda tempo rastu korporátnych ziskov podstatne vyššie oproti tempu rastu nominálneho HDP.

Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, dolárový index DXY pomerne výrazne posilnil o 0,9 % na 108,4 bodov, globálny akciový index MSCI All Country World poklesol o 0,4 %, globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate nepatrne vzrástol o 0,1 % a globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return poklesol o 1,0 %.

Od začiatku tohto roka sa potom najviac darí komoditám, keď index Bloomberg Commodity Total Return pripisuje zisk 4,0 %. Nasledujú akciové trhy s tým, že index MSCI All Country World pripisuje zisk 3,3 %. Dlhopisové trhy podľa indexu Bloomberg Global-Aggregate potom pripisujú mierny zisk 0,6 %.

Detailné výkonnosti od začiatku tohto roku potom vyzerajú nasledovne:
Tri najlepšie aktíva: striebro +10,3 %, zlato +6,5 % a európske akcie (STOXX Europe 600) + 6,3 %
Tri najhoršie aktíva: dolárový index DXY -0,1 %, oslabenie dolára voči euru o 0,1 % a index amerických vládnych dlhopisov so splatnosťou nad 20 rokov +0,3 %
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.