Na finančné trhy sa vrátila volatilita

    • Týždeň na finančných trhoch

V pondelok bol zverejnený český index nákupných manažérov PMI v priemyselnom sektore za február. Index síce vzrástol z januárových 46,6 bodov na 47,7 bodov, ale aj tak sa stále nachádzal pomerne hlboko pod kľúčovou hranicou 50 bodov, teda v pásme kontrakcie, a to už 33. mesiac v rade od júna 2022. Český priemyselný sektor preto bohužiaľ zatiaľ nevidí svetlo na konci tunela s tým, že tempo prepustenia zamestnancov ďalej nabralo na tempe.

Na finančné trhy sa vrátila volatilita Český štatistický úrad v stredu zverejnil predbežný odhad inflácie za február. Medziročná miera inflácie poklesla v súlade s konsenzuálnym odhadom analytikov agentúry Bloomberg o desatinu percentuálneho bodu z januárových 2,8 % na 2,7 %, a aj naďalej sa tak udržiavala blízko hornej hranice tolerančného pásma ČNB na úrovni 3 %. Významným problémom aj naďalej zostáva veľmi silná dynamika cien potravín, keď položka cenového koša „Potraviny, alkohol a tabak“ medziročne pridala 4,7 %, rovnako ako dynamika cien služieb, ktoré pridali medziročne aj 4,7 %.
Český štatistický úrad vo štvrtok zverejnil dáta o vývoji miezd v minulom roku. Za celý rok 2024 – 4. štvrťrok 2024 oproti 4. štvrťroku 2023 – vzrástla priemerná reálna inflačne očistená mzda o 4,2 %. Týmto vývojom sa priemerná reálna inflačne očistená mzda dostala na úroveň z roku 2018. Kumulatívny pokles v rokoch 2021 až 2023 totiž kvôli extrémnej inflačnej perióde predstavoval veľmi výrazných 11 %.
Inštitút medzinárodných financií (Institute of International Finance – IIF) zverejnil pravidelnú kvartálnu analýzu vývoja zadlženosti vo svetovej ekonomike. Za uplynulý rok 2024 vzrástol celkový globálny dlh – vlády, korporácie a domácnosti – o 7 biliónov dolárov na novú rekordnú absolútnu úroveň 318 biliónov dolárov. Podiel celkového globálneho dlhu na globálnom HDP prvýkrát za štyri roky vzrástol o približne dva percentuálne body na 328 % s tým, ako rast svetovej ekonomiky spomalil, rovnako ako dynamika inflácie. V Consequ sa pritom už dlhšiu dobu domnievame, že rekordný objem dlhu vo svetovom finančnom systéme predstavuje jedno z hlavných investičných rizík do nasledujúcich rokov.

Európska centrálna banka (ECB) na svojom štvrtkovom riadnom zasadnutí úplne v súlade s konsenzuálnym odhadom analytikov agentúry Bloomberg znížila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu z 2,75 % na 2,5 %. Domnievame sa, že výrazný nárast geopolitickej a ekonomickej neistoty z posledného obdobia, vrátane už niekoľko mesiacov trvajúceho poklesu konsenzuálneho analytického odhadu, čo sa rastu ekonomiky eurozóny v tomto roku týka, z 1,4 % v minulom septembri na súčasných 0,9 %, dnešné rozhodnutie ECB plne ospravedlňujú. Navyše konsenzuálny analytický odhad na priemernú tohtoročnú infláciu teraz činí 2,2 %, čo je približne v súlade s cieľom ECB, teda s výrazným nárastom cenových tlakov by ECB v priebehu tohto roka pravdepodobne zásadné problémy mať nemala, a to primárne práve kvôli stále veľmi anemickej dynamike ekonomiky eurozóny.

Základná úroková sadzba ECB
Zdroj: Bloomberg


V stredu bol zverejnený globálny kompozitný index nákupných manažérov PMI, čo je kľúčový indikátor aktuálnej kondície a krátkodobého výhľadu svetovej ekonomiky. Index mierne poklesol o tri desatiny bodu z januárových 51,8 bodov na februárových 51,5 bodov. To je stále konzistentné s relatívne slušným rastom svetovej ekonomiky, ale aj tak sa jedná od 14-mesačné minimum tohto veľmi ôležitého indexu.
Na finančné trhy sa vrátila volatilita, čo veľmi dobre ilustruje nasledujúci graf výkonnosti za minulý týždeň. Dolár veľmi výrazne oslabil s tým, že dolárový index DXY poklesol o 3,5% na 103,8 bodov.
Globálny akciový index MSCI All Country World oslabil o 1,3 %. Najväčšie straty zo sledovaných indexov zaznamenali akcie „Úžasné sedmičky“ (Magnificent 7 -4,5 %) a široký index amerických technologických akcií (NASDAQ -3,5 %). Na druhej strane sa veľmi dobre darilo čínskym akciám (MSCI China +6,5 %).
Globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate posilnil o 0,5 %. Napriek tomu sa príliš nedarilo americkým vládnym dlhopisom (Bloomberg US Treasury index -0,6 %), rovnako ako českým vládnym dlhopisom, ktorých index odpísal 1,5 %.
Globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return pripísal zisk 2,1 %. Cena severomorskej ropy Brent poklesla o 3,9 % na 70 dolárov za barel, avšak na druhú stranu sa darilo drahým kovom s tým, že zlato posilnilo o 2,3 % na 2914 dolárov za trójsku uncu a striebro posilnilo o 4,3 % na 32,5 dolárov za trójsku uncu.
Pokiaľ ide o výkonnosť akciových trhov od začiatku roka, globálny index MSCI All Country World pripisuje zisk 1,3 % s tým, že sú vo výkonnostiach hlavných indexov prítomné skutočne veľmi výrazné rozdiely. Dva najúspešnejšie trhy sú stredná Európa (CECEEUR +20,0 %) a Čína (MSCI China +19,9 %). Na druhú stranu najväčšie straty zaznamenali akcie "Magické sedmičky" (Magnificent 7 -10,7%) a indické akcie (MSCI India -7,2%).


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›