Inflačné tlaky sú extrémne a naďalej silne rastú

    • Týždeň na finančných trhoch

Minulú stredu boli zverejnené dáta o inflácii za jún v USA a Česku. V oboch prípadoch bol rast spotrebiteľských cien vyšší, než očakával konsenzus ekonómov. Inflácia v USA bola v júni najvyššia za viac ako štyri dekády. V medziročnom porovnaní poskočila z májových 8,6 % na 9,1 %, pričom konsenzus očakával 8,8 %. V medzimesačnom porovnaní inflácia poskočila z májových 1,0 % na 1,3 %, pričom konsenzus očakával 1,1 %. Pokiaľ ide o infláciu v českej ekonomike, tá je podstatne vyššia ako v USA. V medziročnom porovnaní sa zvýšila z májových 16,0 % na 17,2 %, pričom konsenzus očakával 17,1 %. V medzimesačnom porovnaní síce inflácia mierne spomalila z májových 1,8 % na 1,6 %, pričom konsenzus očakával 1,5 %, avšak aj tak je stále medzimesačná dynamika spotrebiteľských cien skutočne extrémna. Pritom k nárastu inflácie v júni došlo naprieč celým spotrebiteľským košom, keď najvyššie dynamiky dosiahli ceny potravín a energií. Júl pritom prinesie ďalší a pravdepodobne skokový nárast českých spotrebiteľských cien a to kvôli ďalšiemu výraznému zdraženiu energií (elektrina, plyn a teplo). Podľa odhadov niektorých ekonómov by sa mohla dostať na 20 % a blízko tejto úrovne pravdepodobne zotrvá až do konca tohto roka.

Inflačné tlaky sú extrémne a naďalej silne rastú

Na menových trhoch bol kľúčovou udalosťou minulého týždňa oslabenie eura voči doláru až na paritu 1:1. Kľúčovými dôvodmi oslabujúceho eura sú viac jastrabí Fed oproti ECB a zložitejšia situácia ekonomiky eurozóny, primárne kvôli dramatickému nárastu cien energií.

Čo sa týka vývoja na akciových trhoch, vývoj nebol v minulom týždni príliš pozitívny, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World odpísal 1,6 %. Medzi kľúčové dôvody akciových poklesov naprieč jednotlivými regiónmi patrili práve stále silne rastúca inflačná dynamika, stále sa zhoršujúci výhľad svetovej ekonomiky a rast základných úrokových sadzieb väčšiny centrálnych bánk na čele s americkým Fedom. Rast úrokových sadzieb pritom samozrejme znamená rast nákladov kapitálu pre burzovo obchodované korporácie a zároveň negatívny tlak na ich ziskovosť a cash flow.

Na dlhopisových trhoch sme v minulom týždni neboli svedkami väčších pohybov, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond nepatrne posilnil o 0,1 %. Nedarilo sa však korporátnym dlhopisom neinvestičného špekulatívneho stupňa (high-yield), ktorých globálny index odpísal 0,9 %, čo reflektovalo stále silne zvýšenú rizikovú averziu na globálnych finančných trhoch a vyššie spomínané akciové poklesy.

V minulom týždni sa príliš nedarilo ani komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI odpísal 3,9 % a cena severomorskej ropy Brent poklesla o 5,5 % na 101 dolárov za barel.



Michal Stupavský
Investičný stratég

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›