Hibernácia českej ekonomiky, alebo stratená päťročnica

    • Týždeň na finančných trhoch

Minulý pondelok bol zverejnený najvýznamnejší konjunkturálny indikátor nemeckej ekonomiky, index ifo, a to za mesiac august. Index poklesol z júlových 87,0 bodov na augustových 86,6 bodov. Medzi nemeckými podnikmi došlo tak k zhoršeniu hodnotenia súčasnej situácie, ako aj k zhoršeniu hodnotenia očakávaní do nasledujúcich mesiacov. Ifo Inštitút dokonca v úvodnom komentári k tomuto poslednému prieskumu uviedol, že „nemecká ekonomika stále viac upadá do krízy.“

Nasledujúci graf ukazuje vývoj indexu ifo za posledných 20 rokov. Je z neho pritom veľmi dobre zrejmé, že sa index približne od konca roku 2017 z lokálneho maxima trendovo vyvíja veľmi nepriaznivo smerom dole.

Hibernácia českej ekonomiky, alebo stratená päťročnica Zdroj: Bloomberg

Nemôžeme sa preto vôbec čudovať tomu, že nemecká ekonomika podľa vývoja kvartálneho HDP približne od roku 2017 stagnuje, čo je samozrejme silne nelichotivý výsledok najväčšej európskej ekonomiky, pozri nasledujúci graf.
Zdroj: Nemecký štatistický úrad

Ani dynamika našej domácej českej ekonomiky rozhodne nie je nijako svetoborná. V tomto ohľade Český štatistický úrad minulý pondelok zverejnil indexy dôvery spotrebiteľov a podnikateľov, vrátane súhrnného indikátora dôvery alebo súhrnného indikátora ekonomického sentimentu, ktorý je určitým priemerom sub-indexov spotrebiteľov a podnikateľov, a to za mesiac august. Všetky tri indexy pritom medzimesačne oproti júlu poklesli.

Komentár ČŠÚ k ďalšiemu poklesu sub-indexu dôvery spotrebiteľov znie nasledovne: „Sentiment medzi spotrebiteľmi sa znížil štvrtýkrát v rade. Dôvodom sú predovšetkým obavy zo zhoršenia celkovej ekonomickej situácie v Česku a jej dopad na finančnú situáciu respondentov. Približne tretina domácností uvádza, že sotva vyjde so svojimi súčasnými finančnými prostriedkami a necelých desať percent si musí vypomáhať úsporami alebo si finančné prostriedky požičiavať.“
Zdroj: Český štatistický úrad
 
Český štatistický úrad v piatok zverejnil spresnený odhad dynamiky českého HDP za druhý štvrťrok. Podľa neho česká ekonomika v druhom štvrťroku vzrástla medzikvartálne, teda oproti prvému štvrťroku, o 0,3 %. Podľa vyjadrenia ČŠÚ boli hlavnými faktormi rastu najmä rastúce výdavky na konečnú spotrebu a tvorba hrubého fixného kapitálu. Naopak negatívny vplyv mala zmena stavu zásob. Výdavky na konečnú spotrebu vzrástli medzikvartálne o 0,6 %, z toho výdavky na konečnú spotrebu domácností sa medzikvartálne zvýšili o 0,2 %. Výdavky na konečnú spotrebu vládnych inštitúcií medzikvartálne vzrástli o 1,5 %. Tvorba hrubého fixného kapitálu vzrástla medzikvartálne o 1,9 %.
Podľa môjho názoru je česká ekonomika aj naďalej v určitej fáze hibernácie. Hoci v posledných troch štvrťrokoch došlo k miernemu rastu českého HDP, tak pri pohľade na dlhý časový rad je úplne evidentné, že česká ekonomika v posledných rokoch viac či menej stagnuje a absolútna úroveň českého HDP sa aj naďalej príliš nelíši od konca roku 2019. Dokonca by som sa nebál označiť túto periódu ako „stratená päťročnica“. V tomto ohľade sa vývoj a výkon českej ekonomiky veľmi nápadne podobá aj trochu neslávnemu vývoju a výkonu nemeckej ekonomiky.
V stredu reportoval kvartálne finančné výsledky najväčší súčasný miláčik investorov, spoločnosť NVIDIA. Výsledky boli opäť vynikajúce, avšak aby sme sa na ne pozreli v širšej perspektíve, tak si treba uvedomiť jednu zásadnú vec, a to, že pre hodnotovo orientovaných investorov s dlhým investičným horizontom nie sú jedny kvartálne výsledky zďaleka zásadné. Čo však skutočne zásadné je, je dlhodobý očakávaný tok voľného cash flow (free cash flow – FCF) v budúcnosti, ktorý je momentálne zacenený v akciových valuáciách a trhovej kapitalizácii, a tiež subjektívne vnímaná pravdepodobnosť, že bude tento tok voľného cash flow v budúcnosti skutočne realizovaný. V tomto ohľade nasledujúci graf ilustruje, aký je v súčasnosti implikovaný profil voľného cash flow až do roku 2033 s ohľadom na aktuálnu trhovú kapitalizáciu spoločnosti NVIDIA okolo úrovne troch biliónov dolárov, a to na základe môjho reverzného valuačného modelu diskontovaného cash flow (reverse-engineered DCF) model). Každý investor si pritom musí sám zodpovedne vyhodnotiť, aká vysoká je pravdepodobnosť realizácie tohto do ceny akcie momentálne zaceneného trhového očakávania.
Keď by sme sa pozreli na valuáciu celého globálneho sektora spoločností zo sektora informačných technológií, tak ich priemerné P/E teraz činí 39,5x. To znamená, že akcie z IT sektora sa teraz v priemere obchodujú za takmer 40-násobok čistého zisku za posledných 12 mesiacov. A to je pritom o veľmi výrazných 70% vyššia hodnota, než činí súčasný 10-ročný medián na úrovni 23,2x. V tomto ohľade sa preto teraz akcie zo sektora informačných technológií javia ako celok veľmi výrazne nadhodnotené.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, globálny akciový index MSCI All Country World pripísal nepatrný zisk 0,3 %. Na druhej strane sa príliš nedarilo dlhopisom, pretože globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odpísal 0,5 %. Globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return potom odpísal 0,3 %.
Ak by sme mali globálne finančné trhy zhodnotiť na perióde od začiatku tohto roka, akciám sa zatiaľ viedlo silne nadpriemerne (MSCI All Country World +14,7 %), dlhopisom sa darilo relatívne uspokojivo (Bloomberg Global-Aggregate +1,9 %), rovnako ako českým vládnym dlhopisom (Bloomberg Slovak Govt All > 1 Yr Bond +2,6 %), zatiaľ čo komodity v priemere nepredviedli nič svetoborné (Bloomberg Commodity Total Return +0,9 %).

Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›