Kľúčovou udalosťou minulého týždeň bol piatkový prejav guvernéra amerického Fedu Jeroma Powella na každoročnom stretnutí centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole. Vyznenie prejavu Powella bolo pomerne silne jastrabie. Guvernér Fedu jasne indikoval, že Fed bude pokračovať v pomerne svižnom zvyšovaní základných úrokových sadzieb, aby sa mu podarilo skrotiť infláciu, ktorá sa teraz pohybuje na 40-ročných maximách. Pritom základné úrokové sadzby zostanú na zvýšenej reštriktívnej úrovni skôr dlhšie a investori by preto rozhodne nemali očakávať ich prudké znižovanie už v priebehu budúceho roka. Powell tiež zdôraznil, že reštriktívne nastavenie menovej politiky Fedu bude tiež znamenať slabší ekonomický rast a vyššiu mieru nezamestnanosti. Reakcia amerických akcií bola jednoznačná, keď hlavný index S&P 500 v piatok prepadol o 3,4 %.
V utorok si pre investorov pripravil nepríjemné prekvapenie kompozitný index nákupných manažérov v eurozóne. Tento veledôležitý predstihový indikátor poklesol z júlových 49,9 bodov na 49,2 bodov. Pritom hodnoty pod 50 bodmi indikujú pokles ekonomickej aktivity. Pokles HDP eurozóny v aktuálnom treťom štvrťroku je preto teraz takmer istý. A ak vezmeme do úvahy ďalší dramatický nárast cien energií z minulého týždňa, ekonomická slabosť v eurozóne bude takmer s istotou pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch a kvartáloch. To by sa malo tiež určite negatívne prejaviť na ziskovosti a cash flow európskych burzovo obchodovaných korporáciách. Tlak na európske akcie preto môže byť v nasledujúcom období výrazný.
Akciové trhy vo výsledku v minulom týždni pomerne výrazne poklesli, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World poklesol o 2,9 %. Najväčší pokles zaznamenal americký index technologických akcií NASDAQ, ktorý prepadol o 4,4 %. Jediným zo sledovaných trhov, ktorý si pripísal zisk, bola Latinská Amerika, ktorej index posilnil o 2,5 %.
V minulom týždni sa nedarilo ani dlhopisom, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond klesol o 0,7 %. Pritom výrazne prepadli české vládne dlhopisy, ktoré tak korigovali zisky z predchádzajúceho obdobia. Index českých vládnych dlhopisov totiž poklesol o 2,4 %. Pritom výnos do doby splatnosti českého vládneho dlhopisu s dlhou 10-ročnou splatnosťou vzrástol o 49 bázických bodov na 4,80 %.
Komoditným trhom sa v priebehu minulého týždňa darilo pomerne slušne, keď globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 2,9 %. Cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 4,4 % na 101 dolárov za barel.
V priebehu minulého týždňa ďalej dramaticky vzrástli ceny energií v Európe, a to predovšetkým elektriny. Nemecký kontrakt na veľkoobchodnú elektrinu vzrástol o 70,4 %! V medziročnom porovnaní je tak cena elektriny vyššia už o takmer 1100 %! Cena plynu pritom vzrástla o ďalších 24,2 % a v medziročnom porovnaní je drahšia už o takmer 600 %. Dôsledky pre európsku ekonomiku a najmä európsky priemysel sú samozrejme zrejmé. Už teraz sa zatvárajú továrne s energeticky náročnými výrobami, napr. tie na výroby čpavku či dusíkatých hnojív. Je preto takmer isté, že nám napríklad ceny potravín v nasledujúcom období ďalej silne porastú.
Michal Stupavský
Investičný stratég