Globální akciový index dosáhl nového historického maxima

    • Týždeň na finančných trhoch

Najširší globálny akciový index MSCI All Country World v priebehu minulého týždňa prekonal predchádzajúce historické maximum zo 16. novembra 2021. Od lokálneho minima z 27. októbra 2023 si tak globálne akciové trhy pripísali vysoko nadštandardné zhodnotenie 21 %. Tento akciový rast bol hnaný predovšetkým mierne sa zlepšujúcimi makroekonomickými dátami zo svetovej ekonomiky, snáď s výnimkou Európy, a pokračovaním globálneho dezinflačného procesu, hoci napríklad v USA sa zatiaľ v tomto roku inflácia javí ako trochu zotrvalejšia, než sa investori ešte približne pred pol rokom domnievali.

Globální akciový index dosáhl nového historického maxima V rámci našej globálnej akciovej alokácie v tejto chvíli považujeme za relatívne veľmi atraktívne akcie s malou trhovou kapitalizáciou, tzv. small-caps. Prvým dôvodom je výrazný priestor na dobiehanie výkonnosti od začiatku tohto roka. Globálny index akcií s veľkou trhovou kapitalizáciou, tzv. large-caps, totiž od začiatku roka pripisuje nadštandardné zhodnotenie 6,1 %, zatiaľ čo globálny index akcií s malou trhovou kapitalizáciou pripisuje zisk iba 1,1 %.

Druhým dôvodom sú atraktívne valuácie. Priemerné P/E u small-caps teraz činí 18,8x, zatiaľ čo priemerné P/E u large-caps je 20,1x. Small-caps sú tak teraz v priemere o 6% lacnejšie. Navyše je aktuálny P/E u small-caps veľmi výrazných 24 % pod 10-ročným mediánom (24,8x), zatiaľ čo aktuálny P/E u large-caps je naopak pomerne výrazných 17 % nad 10-ročným mediánom (17,2x).

A konečne tretím dôvodom je ďaleko atraktívnejší profil očakávaného rastu korporátnych ziskov (earnings per share – EPS) na nasledujúcich 12 mesiacov. Zatiaľ čo u small-caps sa očakávaný priemerný rast ziskovosti teraz pohybuje na úrovni 23 %, u large-caps by mala ziskovosť v priemere vzrásť iba o 5 %.

Inštitút medzinárodných financií (Institute of International Finance – IIF) zverejnil pravidelnú kvartálnu štatistiku celkovej globálnej zadlženosti ku koncu roka 2023. Celkový globálny dlh dosiahol nový historický rekord 313 biliónov dolárov. V pomere ku globálnemu nominálnemu HDP potom došlo k ďalšiemu miernemu poklesu na 330 %. Na grafe potom môžeme jasne vidieť, že enormne zvýšená inflácia z posledných troch rokov veľmi výrazne pomohla globálny pomer zadlženosti znížiť z maximálnej úrovne 360 % v roku 2021 s tým, že veľmi výrazný kumulovaný nárast inflácie zásadne pomohol zvýšiť globálny nominálny HDP, a teda je zároveň menovateľ pomeru globálnej zadlženosti. Zároveň sa domnievam, že rekordná globálna zadlženosť do budúcich rokov predstavuje kľúčové investičné riziko.

Pokiaľ ide o vývoj vládnej zadlženosti krajín zo skupiny G7 od roku 2010, obrázok je pomerne jasný. S výnimkou Nemecka sú teraz všetky vlády podstatne viac zadlžené ako pred 13 rokmi. Napríklad zadlženosť americkej federálnej vlády vzrástla z 95 % na 123 % HDP a jednoznačným rekordmanom je japonská vláda, ktorej zadlženosť vzrástla z 206 % na ťažko uveriteľných 255 % HDP.

V piatok bol zverejnený kľúčový indikátor kondície českého priemyselného sektora, index nákupných manažérov PMI (Purchasing Managers Index), a to za mesiac február. Index vzrástol z januárových 43,0 bodov na 44,3 bodov, stále sa však nachádzal veľmi hlboko pod kľúčovou 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje expanziu od kontrakcie. Český priemyselný sektor tak pokračoval aj v priebehu februára v predchádzajúcom poklese s tým, že dopytové podmienky doma aj v zahraničí zostali veľmi silne utlmené. České priemyselné podniky pritom pokračovali v znižovaní počtu zamestnancov a zároveň pokračoval ako pokles objemu nových zákaziek, tak aj objem nedokončených zákaziek (order backlog).

Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, darilo sa akciám aj dlhopisom. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 0,8 % a najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate pripísal zisk 0,3 %.

Čo náš čaká tento týždeň?

  • V utorok zverejní Český štatistický úrad štatistku miezd nominálnych a reálnych za 4. štvrťrok 2023.
  • Vo štvrtok prebehne zasadnutie Európskej centrálnej banky s tým, že analytický konsenzus Bloombergu v tejto chvíli zmenu nastavenia základných úrokových sadzieb neočakáva.
  • V piatok zverejnení Český štatistický úrad dáta k obchodnej bilancii za január a februárovú mieru nezamestnanosti.
  • V piatok budú v USA zverejnené dáta o novo vytvorených pracovných miestach za február (nonfarm payrolls).

Michal Stupavský
Investiční stratég

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›