Fed pokračuje v razantnom zvyšovaní úrokových sadzieb

    • Týždeň na finančných trhoch

Kľúčovou udalosťou minulého týždňa bolo bezpochyby stredajšie zasadnutie americkej centrálnej banky Fed. Fed neprekvapil, keď rozhodol o zvýšení základnej úrokovej sadzby, fed funds rate, o trištvrte percentuálneho bodu (0,75 %) z 2,50 % na 3,25 %. Fed funds rate sa tak dostala na najvyššiu úroveň od roku 2008. Tlačová konferencia guvernéra Fedu Jeroma Powella sa pritom niesla vo veľmi jastrabom duchu. Ak sa v nasledujúcom období nestane nič mimoriadne, Fed bude aj v nasledujúcich mesiacoch so zvyšovaním úrokových sadzieb pokračovať, aby sa mu podarilo skrotiť infláciu, ktorá sa teraz pohybuje na 40-ročných maximách.


Nepríjemné prekvapenie si v utorok pre investorov pripravil nemecký index cien priemyselných výrobcov (Producer Price Index – PPI), ktorý je do určitej miery predstihovým indikátorom pre index spotrebiteľských cien (Consumer Price Index – CPI). Nemecké PPI prekvapilo výrazne smerom nahor. Medzimesačná dynamika dosiahla 7,9 % pri očakávaní 2,4 % a medziročná dynamika dosiahla 45,8 % pri 36,8 %. Jednalo sa pritom o nové historické maximum. Je tak zrejmé, že inflačné tlaky v najväčšej európskej ekonomike sú aj naďalej extrémne silné. To by malo pre Európsku centrálnu banku predstavovať jasný signál, že bude musieť so zvyšovaním základných úrokových sadzieb rozhodne pokračovať.

Silne jastrabie nastavenie kľúčových centrálnych bánk na čele s americkým Fedom a neutíchajúce enormné inflačné tlaky v celej svetovej ekonomike vyvolali ďalšie strmé poklesy cien akcií i dlhopisov. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World tak vo výsledku minulý týždeň poklesol o 5,0 % a od začiatku roka už stráca 24,8 %. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond v minulom týždni odpísal – na dlhopisové pomery – veľmi výrazných 2,4 % a od začiatku roka už stráca 19,3 %, čo je tiež dobre vidieť na nasledujúcom grafe. Tento graf navyše jednoznačne ukazuje, že tento rok je pre globálnu dlhopisovú triedu aktív zatiaľ najhorším obdobím minimálne od roku 1991, kedy máme na termináli Bloombergu k dispozícii dáta k indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond.

V minulom týždni tiež pokračoval vo výraznom posilňovaní americký dolár. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných svetových mien, v minulom týždni posilnil o 3,1 % na 113,2 bodov. Voči euru dolár posilnil o 3,3 % na úroveň 0,969 USD/EUR a voči korune dolár posilnil o 2,7% na úroveň 25,27 CZK/USD.

Pokiaľ ide o celkovú dynamiku svetovej ekonomiky, tá na tom podľa predstihového indikátora agentúry Bloomberg nie je v tejto chvíli nijako extrémne dobre. Ako totiž ukazuje nasledujúci graf, indikátor Bloomberg Economics Global GDP Tracker teraz signalizuje, že v tejto chvíli už prakticky svetová ekonomika vôbec nerastie, pretože aktuálny odhad medzikvartálnej dynamiky globálneho HDP je v aktuálnom treťom štvrťroku presne na nule. Plytká technická recesia svetovej ekonomiky sa preto v nasledujúcich kvartáloch rozhodne vylúčiť nedá. Jej prípadná realizácia by samozrejme mala negatívny dopad na medziročnú dynamiku korporátnych fundamentov burzovo obchodovaných korporácií (tržby, a predovšetkým zisky a cash flow), čo by zasa korešpondujúcim spôsobom mohlo fundamentálne podporiť realizáciu skôr negatívneho scenára ďalších akciových poklesov. Aj kvôli tomu v tejto chvíli máme v našich investičných portfóliách akcie voči benchmarkom alebo porovnávacím indexom mierne podvážené.

Pozitívnou fundamentálnou správou pre akcie je však skutočnosť, že sa ich valuácia po poklesoch v tomto roku dostala na podstatne atraktívnejšie úrovne. Napríklad moja globálna Z-Score je teraz presne na nule, čo znamená, že na základe valuačných dát od roku 1995 je aktuálne ocenenie globálnych akciových trhov približne neutrálne v blízkosti dlhodobých historických priemerov. Akcie tak z celkového globálneho pohľadu nie sú v tejto chvíli ani vyložene drahé, ani vyložene lacné.

Michal Stupavský
Investičný stratég

Upozornenie k publikovaným článkom ›