FAANG akcie dostaly letos pořádně za uši

    • Týždeň na finančných trhoch

V utorok boli zverejnené dáta o českom HDP za tretí štvrťrok. Česká ekonomika približne v súlade s trhovým konsenzom medzikvartálne poklesla o 0,4 %. Keďže zatiaľ ide o prvé predbežné dáta, Český štatistický úrad nezverejnil detaily tohto poklesu. Tie budú zverejnené až 2. decembra. Analytici pritom očakávajú, že v aktuálnom štvrtom štvrťroku dôjde k ďalšiemu medzikvartálnemu poklesu, čo bude znamenať technickú recesiu, ktorá je obvykle definovaná práve ako pokles ekonomiky v dvoch štvrťrokoch za sebou.

FAANG akcie dostaly letos pořádně za uši

V stredu prebehlo zasadnutie americkej centrálnej banky Fed. Fed v súlade s trhovým konsenzom zvýšil základnú úrokovú sadzbu – fed funds rate – o 0,75 percentuálneho bodu na nové cieľové pásmo 3,75-4 %. Išlo pritom o štvrté zvýšenie amerických úrokových sadzieb v rade v rámci neľútostného boja americkej menovej autority s extrémne zvýšenou infláciou, ktorá sa teraz pohybuje na 40-ročných maximách. Od marca tak už Fed kumulatívne zvýšil úrokové sadzby celkom o 375 bázických bodov. Ohľadne ďalšieho decembrového zasadnutia sa teraz analytici napospol prikláňajú k tomu názoru, že Fed úrokové sadzby opäť zvýši, tentoraz však „iba“ o pol percentuálneho bodu. Pokiaľ ide o výhľad na nastavenie americkej menovej politiky v roku 2023, Fed bude s graduálnym zvyšovaním úrokových sadzieb veľmi pravdepodobne pokračovať aj na začiatku budúceho roka.

Vo štvrtok prebehlo zasadnutie Českej národnej banky. ČNB v súlade s trhovým konsenzom ponechala základnú úrokovú sadzbu, dvojtýždňovú repo sadzbu, na 7 %. Česká menová autorita zároveň predstavila novú makroekonomickú prognózu. ČNB na budúci rok počíta s priemernou mierou inflácie na úrovni 9,1 % a zároveň počíta s miernym poklesom českej ekonomiky o 0,7 %. Inflácia by sa pritom mala priblížiť 2% inflačnému cieľu až v priebehu roka 2024.

Jedna skupina akciových titulov, ktorým sa od začiatku roka vôbec nedarí, sú akcie FAANG združené v indexe NYSE FANG+. Nasledujúci graf ukazuje výkonnosť týchto akcií práve od začiatku tohto roka. Najväčšiu stratu zaznamenali akcie spoločnosti Meta (Facebook) na úrovni -73 %, pričom sa vôbec nedarilo ani akciám spoločnosti Amazon (-45 %) či akciám spoločnosti Alphabet (-40 %), čo je matka Googlu. Za strmými poklesmi týchto akcií vidím dva kľúčové fundamentálne faktory. Po prvé, už to v priemere za celú skupinu zďaleka nie sú silne rastové akcie, ako ešte pred niekoľkými málo rokmi. Tržby a zisky začali týmto spoločnostiam v priemere v posledných kvartáloch dokonca mierne klesať, čo je pre fanúšikov týchto titulov obrovská rana. A po druhé pre tieto akcie predstavoval obrovský fundamentálny problém strmý rast úrokových sadzieb. Kľúčový indikátor nákladov kapitálu, výnos amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou, totiž od začiatku tohto roka vzrástol už o 2,7 percentuálneho bodu na aktuálnych 4,2 %. A pretože boli akcie týchto spoločností až donedávna vnímané ako aktíva s dlhou duráciou (long-duration assets), rast trhových úrokových sadzieb od začiatku tohto roka ich akcie prudko zasiahol. A aký je môj výhľad na tieto akcie do nasledujúcich mesiacov? Priznám sa, že som na nich stále pomerne veľmi negatívny. Vo svetle kľúčového faktu, že dynamika korporátnych fundamentov týchto spoločností – tržby, zisky a cash flow – bude aj naďalej veľmi slabá, resp. minimálne u niektorých z týchto spoločností dokonca klesajúca, mi príde aktuálny P/E index NYSE FANG+ na úrovni 20x ako stále silne prestrelený.

Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, v globálnom priemere sa nedarilo ani akciám, ani dlhopisom. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World totiž v minulom týždni klesol o 1,4 % a najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond klesol o 0,9 %.

Michal Stupavský
Investičný stratég

Upozornenie k publikovaným článkom ›