Dynamika svetovej ekonomiky sa zlepšuje

    • Týždeň na finančných trhoch

V piatok bol zverejnený veľmi dôležitý indikátor svetovej ekonomiky, a to konkrétne globálny kompozitný index nákupných manažérov (Global Composite PMI). Z januárových 49,8 bodov vzrástla februárová hodnota tohto indikátora na 52,1 bodov, čo je pomerne výrazne nad kritickou 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje ekonomickú kontrakciu od ekonomickej expanzie. 


Dynamika svetovej ekonomiky, vrátane výhľadu do nasledujúcich mesiacov, sa tak vo februári pomerne výrazne zlepšila. V tejto chvíli to tak na recesii svetovej ekonomiky v najbližšom období v žiadnom prípade nevyzerá. Pritom sa s výnimkou Brazílie zlepšili hodnoty kompozitného indexu nákupných manažérov nad 50-bodovú hranicu vo všetkých kľúčových ekonomikách, pričom zrejmé to bolo najmä v Číne.

Zároveň však treba spomenúť, že lepšia kondícia svetovej ekonomiky znamená tiež silnejšie inflačné tlaky. To bude preto tiež znamenať, že kľúčové centrálne banky budú pravdepodobne musieť základné úrokové sadzby zvýšiť viac, než investori ešte pred niekoľkými týždňami očakávali, a zároveň ich budú musieť udržiavať na vyššej úrovni podstatne dlhšie, čo by sa akciám ani dlhopisom v nasledujúcich mesiacoch nemuselo príliš páčiť.

V minulom týždni sa však akciovým trhom darilo veľmi dobre, pretože najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal solídny zisk 1,9 %. Najviac sa pritom darilo čínskym akciám (MSCI China +3,8 %) a naopak najmenej akciám v Latinskej Amerike (MSCI Latin America +0,9 %). Na dlhopisových trhoch panoval v minulom týždni relatívny pokoj, pretože najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond svoju hodnotu nezmenil. Príliš sa však nedarilo českým vládnym dlhopisom, ktorých index poklesol o 1,0 %. A pokiaľ ide o komodity, tým sa v minulom týždni darilo pomerne dobre, pretože globálny komoditný index Bloomberg Commodity pripísal zisk 2,6 %.

Michal Stupavský
Investičný stratég

Upozornenie k publikovaným článkom ›