V piatok bol zverejnený veledôležitý indikátor - globálny kompozitný index nákupných manažérov (Global PMI), ktorý hodnotí aktuálnu dynamiku svetovej ekonomiky a výhľad do nasledujúcich mesiacov. V januári tento index pomerne výrazne vzrástol z decembrovej úrovne 48,2 bodov na 49,8 bodov. Dostali sme tak prakticky na neutrálnu hladinu 50 bodov, ktorá oddeľuje expanziu a kontrakciu svetovej ekonomiky.
Hodnota indexu tak síce indikuje, že v januári globálna ekonomická aktivita ešte opäť poklesla, zároveň však januárová štatistika priniesla náznaky, že prepad globálnej ekonomickej aktivity dosiahol svoje dno, pretože poklesy aktuálneho ekonomického výstupu a nových objednávok boli najmenšie za uplynulých šesť mesiacov. Celkovo sme sa tak evidentne posunuli do fázy stabilizácie dynamiky svetovej ekonomiky.
Pritom sa darilo predovšetkým ázijskému regiónu, pretože japonský index a aj oba čínske indexy sa dostali pomerne slušne nad 50-bodovú hranicu. Rovnako index v eurozóne sa dostal mierne do pásma expanzie. Najslabším regiónom svetovej ekonomiky tak zostávajú USA, kde kompozitný index PMI zostal pomerne hlboko v pásme kontrakcie. Na americkej ekonomike tak v tejto chvíli vyniká snáď iba veľmi silný trh práce. Na druhú stranu dynamika maloobchodných tržieb, priemyselnej produkcie a aktivity na realitnom trhu skôr indikuje veľmi malátny stav najväčšej svetovej ekonomiky.
Tento vývoj globálnej makroekonomickej dynamiky pritom plne reflektujeme v našej globálnej akciovej alokácii, kde voči porovnávacím indexom americké akcie výrazne podvažujeme a na druhú stranu máme výrazne nadvážené rozvíjajúce sa trhy (emerging markets).
Michal Stupavský
Investičný stratég