V pondelok bol zverejnený kľúčový indikátor dynamiky svetovej ekonomiky - globálny kompozitný index nákupných manažérov PMI. Výsledok investorov sklamal, pretože index poklesol zo septembrovej úrovne 50,5 bodov na októbrovú úroveň 50,0 bodov a dostal sa tak presne na kľúčovú hranicu, oddeľujúcu ekonomickú expanziu od ekonomickej kontrakcie. Zároveň sa jednalo o desaťmesačné minimum, teda najslabšiu hodnotu od tohtoročného januára. Celkovo tak môžeme povedať, že v októbri celková aktivita vo svetovej ekonomike stagnovala s tým, že pokračoval prepad priemyselného sektora a zároveň pokračovalo spomaľovanie rastu v sektore služieb. Pritom výstup priemyselného sektora klesal už piatym mesiacom v rade a expanzia v sektore služieb spomaľovala aj piatym mesiacom v rade. Pomyselným chorým mužom svetovej ekonomiky je pritom v tejto chvíli jednoznačne Európa, ktorá sa už veľmi pravdepodobne v tejto chvíli nachádza v ekonomickej recesii. Na druhú stranu sa v tejto chvíli veľmi dobre ekonomicky darí napríklad Indii. Čo sa týka výhľadu do nasledujúcich mesiacov, tak v tomto ohľade bolo predovšetkým veľmi negatívne, že už druhým mesiacom v rade klesali nové zákazky v priemyselnom sektore aj sektore služieb.
V piatok bola zverejnená česká inflácia za október. Medziročná dynamika českých spotrebiteľských cien pritom zrýchlila zo septembrových 6,9 % na 8,5 %, čo bolo nepatrne nad konsenzom trhu na úrovni 8,4 %. Treba však zdôrazniť, že veľmi výrazné zvýšenie medziročnej inflácie v októbri je dôsledkom čisto štatistického efektu súvisiacim s nižšou porovnávacou základňou minulého posledného štvrťroka, kedy pôsobil vplyv zavedenia úspornej energetickej tarify. Bez tohto štatistického efektu by októbrová inflácia podľa Českého štatistického úradu predstavovala 5,8 %. Pokiaľ ide o medzimesačnú mieru inflácie, teda rast spotrebiteľských cien v októbri oproti septembru, tá dosiahla 0,1 %. A čo sa týka medziročnej dynamiky tzv. jadrovej inflácie, ktorá očisťuje celkovú mieru inflácie o volatilné položky cien energií a potravín, a ktorá zároveň lepšie odráža fundamentálne dopytové inflačné tlaky v českej ekonomike, tak tá podľa údajov Českej národnej banky spomalila z 5,0 % na 4,2 %.
Ratingová agentúra Moody's v piatok znížila výhľad na rating Spojených štátov zo „stabilného“ na „negatívny“. Ratingová agentúra toto rozhodnutie vysvetlila veľkými fiškálnymi deficitmi a poklesom dlhovej dostupnosti. Týmto krokom sa tak výrazne zvýšila pravdepodobnosť, že by USA v nasledujúcich mesiacoch mohli prísť o najvyššiu možnú kreditnú známku „AAA“. V tomto kontexte dodajme, že Spojené štáty už v tomto roku o najvyšší kreditný rating „tri áčka“ alebo „AAA“ raz prišli, a to kvôli zníženiu kreditného ratingu od ratingovej agentúry Fitch. Domnievame sa, že sa ratingovým agentúram nemôžeme vôbec čudovať. Dlh americkej vlády je totiž skutočne obrovský, a navyše aj dynamika jeho priebežného rastu je veľmi silná.
Absolútna výška amerického vládneho dlhu predstavovala v polovici roka vyše 32 biliónov dolárov.
A v pomere k HDP predstavoval americký vládny dlh v polovici roka 119 %. Dodajme, že v Česku to bolo „iba“ 44 %.
A pokiaľ ide o rozpočtový deficit, ten ku koncu septembra za posledných 12 kalendárnych mesiacov predstavoval 6,3 % HDP, čo je tiež extrémne zvýšená hodnota, a to najmä ak vezmeme do úvahy, že sa americká ekonomika v tejto chvíli ešte ani zďaleka nenachádza v recesiu a miera nezamestnanosti sa pohybuje blízko historických miním.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, na menových trhoch posilňoval americký dolár. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných svetových mien, predovšetkým euru a jenu, posilnil o 0,8 % na 105,9 bodov. Voči euru dolár posilnil o 0,4 % na 1,069 USD/EUR. Koruna oslabila voči doláru o 0,6% na 22,96 CZK/USD a voči euru oslabila o 0,5% na 24,53 CZK/EUR.
Akciové trhy, merané najširším globálnym akciovým indexom MSCI All Country World, posilnili o 0,5 %. Zo sledovaných indexov zaznamenal najvyšší rast index najväčších amerických technologických akcií NYSE FANG+, ktorý posilnil o 4,6 %. Na druhú stranu najväčšiu stratu zaznamenal globálny index akcií s malou trhovou kapitalizáciou MSCI All Country World Small Cap, ktorý poklesol o 1,6 %.
Dlhopisové trhy, merané najširším globálnym dlhopisovým indexom Bloomberg Global-Aggregate, oslabili o 0,4 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol o 6 bázických bodov na 4,20 %. Index českých vládnych dlhopisov poklesol aj o 0,4 %.
Globálny komoditný index Bloomberg Commodity poklesol o 3,3 % a cena severomorskej ropy Brent poklesla dokonca o 4,1 % na 81 dolárov za barel.
Michal Stupavský
Investičný stratég