Dlhopisové výnosy na najvyššej úrovni od roku 2008

    • Týždeň na finančných trhoch

V minulom týždni sa mierne darilo akciám, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 1,7 %. Najväčšie zisky pripísali akcie v Latinskej Amerike (MSCI Latin America +7,4 %), Japonsku (MSCI Japan +4,1 %) a strednej Európe (CECEEUR +2,9 %). Zo sledovaných trhov pripísali miernu stratu iba najväčšie americké technologické tituly (NYSE FANG+ -1,1 %).


Naopak dlhopisom sa v minulom týždni príliš nedarilo, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 0,4 %, pričom táto strata ide primárne na vrub poklesom cien vládnych dlhopisov. Pritom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol o 6 bázických bodov na 3,76 %, čo je najvyššia úroveň od roku 2008, viď nasledujúci graf. Náklady na dlhopisové financovanie sú tak v celkovom globálnom priemere najvyššie za posledných 14 rokov, čo bude samozrejme predstavovať negatívny impulz pre ziskovosť burzovo obchodovaných korporácií s väčšou zadlženosťou.

Komoditám sa v minulom týždni darilo, keď globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o výrazných 10,1 %. Cena severomorskej ropy Brent pritom vzrástla o 11,3 % na 98 dolárov za barel.

Michal Stupavský
Investičný stratég

Upozornenie k publikovaným článkom ›