Minulý týždeň ma zaujali nasledujúce články:
1) Inštitút medzinárodných financií (Institute of International Finance) zverejnil novú štatistiku celkového globálneho dlhu ku koncu tretieho štvrťroka. Za prvých deväť mesiacov tohto roka vzrástol celkový globálny dlh o 12 biliónov dolárov na nový rekord 323 biliónov dolárov. potom dosiahol 326%. Článok si môžete preštudovať na webe agentúry Reuters.
2) Na webe CFA Institute vyšiel článok s názvom „Beyond numbers: Why behavioral finance is crucial for finance careers“, ktorý sa týka základnej problematiky behaviorálnych financií, ktoré predstavujú aplikáciu výskumu v oblasti kognitívnej psychológie vo finančnej teórii. Článok sa pritom primárne venuje veľmi dôležitému vzťahu medzi investičnými profesionálmi, resp. investičnými poradcami a investormi, resp. ich klientov.
3) Vyššie uvedený článok tiež odkazuje na ďalší veľmi zaujímavý článok s obdobnou tematikou, ktorý vyšiel v septembri minulého roka na webe FT Adviser pod názvom „Applying behavioural insights for stronger client relationships“. Článok sa pritom primárne venuje budovaniu nadštandardných vzťahov s klientmi investičných poradcov.
4) Jeden z najvýznamnejších súčasných akademických ekonómov a zároveň ekonomických historikov Barry Eichengreen z University of California, Berkeley publikoval na webe Financial Times výborný článok ohľadu výhľadu na americký dolár.
V pondelok bol zverejnený český index nákupných manažérov PMI v priemyselnom sektore za november. Index poklesol zo 47,2 na 46,0 bodov, čo znamená ďalšie výrazné medzimesačné zhoršenie prevádzkových podmienok. Klesajúci trend tak trvá už dva a pol roka. Pritom došlo v prostredí slabého domáceho i externého dopytu k ďalšiemu poklesu výroby i nových zákaziek ak ďalšiemu poklesu zamestnanosti v sektore. Český priemyselný sektor preto zatiaľ bohužiaľ nevidí svetlo na konci tunela.
V tejto chvíli už máme k dispozícii všetky indexy nákupných manažérov PMI za november. Globálny kompozitný index v novembri vzrástol o jednu desatinu bodu na 52,4 bodov, čo je konzistentné s relatívne solídnym rastom svetovej ekonomiky na štrukturálnom ponukovom potenciáli okolo 3 %. stranu najslabším miestom svetovej ekonomiky aj naďalej zostáva Európa. na tom veľmi zle s tým, že sa nemecký kompozitný index v novembri ďalej prepadol o 1,4 bodu na 47,2 bodov, čo je konzistentné s miernym poklesom HDP.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v stredu zverejnila novú prognózu svetovej ekonomiky. Motorom rastu svetovej ekonomiky by pritom aj v budúcom roku mal byť región rozvíjajúcej sa Ázie. Indická ekonomika by v roku 2025 mala vzrásť o 6,9 %, indonézska ekonomika o 5,2 % a čínska ekonomika o 4,7 %. Na druhej strane slabým článkom svetovej ekonomiky by aj naďalej mala byť Európa. Nemecká ekonomika by mala budúci rok pridať iba 0,7 % a francúzska ekonomika iba 0,9 %.
Pokiaľ ide o infláciu, priemerná miera inflácie v najväčších ekonomikách – skupina G20 – by v budúcom roku mala spomaliť na 3,5 %.
Že sú americké akcie s veľkou trhovou kapitalizáciou v rámci indexu S&P 500 teraz veľmi predražené, som v rámci tohto reportu písal už mnohokrát. Analytik Charlie Bilello v rámci tejto diskusie zverejnil vynikajúci graf znázorňujúci dividendový výnos indexu S&P 500 od roku 1988. Aktuálna hodnota dividendového výnosu pritom činí iba 1,2 %, čo je najnižšia hodnota od technologickej bubliny v roku 2000, kedy dividendový výnos predstavoval 1,1 %. Aj tento valuačný indikátor preto jednoznačne indikuje, že sú teraz americké akcie s veľkou trhovou kapitalizáciou ocenené priamo k dokonalosti (priced for perfection).
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, akciám sa opäť darilo s tým, že globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 1,3 %. Zo sledovaných indexov pripísal najväčší zisk index „Magické 7“, ktorý vzrástol o ďalších 6,8 %. Na druhú stranu sa najmenej darilo americkému indexu S&P 500 Equal Weighted, ktorý odpísal 1,3 %. Koncentrácia amerického akciového trhu sa preto ďalej zvýšila.
Aj dlhopisy pripísali ďalšie zisky, keď globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate pripísal zisk 0,3 % s tým, že priemerný globálny dlhopisový výnos do dátumu splatnosti klesol o 3 bázické body na 3,49 %.
Na druhú stranu komodity v priemere mierne oslabili. Globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return totiž klesol o 0,6 %. Cena severomorskej ropy Brent poklesla o 2,5 % na 71 dolárov za barel.
Od začiatku roka je v tejto chvíli výkonnosť hlavných indexov nasledujúca: akcie posilňujú o 20 %, dlhopisy nepatrne o 1 % a komodity posilňujú v priemere o 4 %. České vládne dlhopisy potom posilnili o 3 %.
Detailnejší pohľad na výkonnosti od začiatku tohto roka je potom nasledujúci:
3 najlepšie investičné aktíva: striebro +31 %, zlato +28 % a index amerických akcií s veľkou trhovou kapitalizáciou S&P 500 +28 %.
3 najhoršie investičné aktíva: severomorská ropa Brent -8 %, euro voči doláru -4 % a americké vládne dlhopisy so splatnosťou nad 20 rokov -1 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.