Minulý týždeň ma zaujali dva odborné články. Názov prvého článku je Buybacks Gone Wrong: A Case for More Disciplined Capital Allocation in Corporate Finance a autorom je Deiya Pernas, CFA. Článok sa zaoberá problematikou spätných akciových odkupov na americkom akciovom trhu a autor okrem iného veľmi prehľadne ukazuje, ako spätné akciové odkupy môžu ničiť akcionársku hodnotu, pokiaľ sa vykonávajú za prestrelené akciové valuácie alebo ak je aktuálna trhová cena akcie výrazne nad fundamentálnou vnútornou hodnotou. Autor zároveň navrhuje alternatívne metódy, ako v rámci finančného riadenia podniku alokovať kapitál. Článok si môžete voľne stiahnuť.
Názov druhého článku je Assessing the Impact of Passive Investing over Time: Higher Volatility, Reduced Liquidity, and Increased Concentration a autormi sú Felix von Moltke a hlavný ekonóm jedného z najväčších alternatívnych správcov aktív Apollo Global Management Torsten Slok. Autori sa v článku zaoberajú dopadom veľmi silného trendu z posledných rokov v podobe pasívneho investovania, a to konkrétne s ohľadom na potenciálne vyššiu volatilitu akciových trhov, nižšiu likviditu, podstatne zvýšenú koncentráciu akciových trhov a potenciálnu makroekonomickú neefektívnosť. Článok si tiež môžete voľne stiahnuť.
Co sa týka vývoja na finančných trhoch v minulom týždni, veľmi dobre sa darilo akciám. Globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 1,0%. Zo sledovaných indexov potom najväčší zisk pripísal globálny index akcií s malou trhovou kapitalizáciou MSCI All Country World Small Cap (+1,4%). Na druhú stranu sa podľa indexu MSCI Latin America nedarilo akciám v Latinskej Amerike (-4,0 %).
Aj dlhopisy zaznamenali vysoko nadpriemerný týždeň s tým, že globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate pripísal zisk 1,8 %. Priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti klesol o 15 bázických bodov na 3,52 %. Index českých vládnych dlhopisov tentoraz za globálnym benchmarkom zaostal so ziskom 0,1 %.
Pri komoditách to bolo o poznanie horšie, keď globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return poklesol o 0,8 %. Cena severomorskej ropy Brent potom poklesla o 3,0 % na 73 dolárov za barel.
Výkonnosť hlavných tried investičných aktív od začiatku roka je potom nasledujúca: akcie pripisujú zisk 19 %, dlhopisy sú približne na nule a komodity pripisujú v priemere zisk 4 %. České vládne dlhopisy sú potom v priemere v 4% pluse.
Detailnejší pohľad na výkonnosti od začiatku tohto roka je potom nasledujúci:
3 najlepšie investičné aktíva: zlato +28%, striebro +27% a index amerických akcií s veľkou trhovou kapitalizáciou S&P 500 +27%.
3 najhoršie investičné aktíva: severomorská ropa Brent -5 %, euro voči doláru -4 % a americké vládne dlhopisy so splatnosťou nad 20 rokov -2 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.