ČNB investorov neprekvapila

    • Týždeň na finančných trhoch

Vo štvrtok prebehlo riadne zasadnutie Českej národnej banky a to prvýkrát pod vedením nového guvernéra Aleša Michla. ČNB investorov neprekvapila, keď ponechala základnú úrokovú sadzbu, dvojtýždňovú repo sadzbu, na 7 %, hoci niektorí a to najmä zahraniční analytici očakávali zvýšenie sadzieb o štvrť až pol percentuálneho bodu. 


ČNB zároveň predstavila novú makroekonomickú prognózu, podľa ktorej nás v druhom polroku čaká mierna recesia.
Zároveň by mala inflácia v českej ekonomike ďalej rásť a vrchol dosiahnuť v septembri na 20 %. Pritom aj v budúcom roku nás bude inflácia výrazne trápiť, pretože ČNB očakáva, že priemerná miera inflácie v roku 2023 dosiahne približne 10 %. Pritom k 2% inflačnému cieľu by sa mala inflácia vrátiť až v priebehu roka 2024.

Na finančných trhoch bol v uplynulom týždni relatívny pokoj. Akcie v priemere mierne rástli, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal nepatrný zisk 0,3 %. Zo sledovaných regiónov sa najviac darilo americkým technologickým titulom, ktorých index NASDAQ posilnil o 2,2 %. Na druhú stranu sa nedarilo regiónu strednej Európy, ktorej index CECEEUR odpísal 1,1 %.

Dlhopisové trhy zaznamenali miernu korekciu, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 0,9 %. Na druhú stranu sa pomerne veľmi darilo českým vládnym dlhopisom, ktorých index posilnil o solídnych 1,5 %. Výnos českého vládneho dlhopisu s dlhou 10-ročnou splatnosťou tak vo výsledku poklesol približne o 20 bázických bodov na 4 %. České vládne dlhopisy s dlhšími splatnosťami nám momentálne nepripadajú atraktívne ocenené. Pri aktuálnom inflačnom výhľade, v rámci ktorého v nasledujúcich mesiacoch česká inflácia vystúpi na 20 %, nám 4 % nominálny výnos do doby splatnosti vládneho dlhopisu s 10 ročnou splatnosťou atraktívny nepripadá a to aj s ohľadom na rekordný rozpočtový deficit českej vlády a výrazne jastrabím spôsobom nastavený americký Fed.

Pokiaľ ide o komodity, tým sa v priebehu minulého týždňa príliš nedarilo. Globálny komoditný index S&P GSCI poklesol o 6,0 %. Cena severomorskej ropy Brent poklesla o 13,7 % na 95 dolárov za barel. Pokiaľ ide o vývoj európskych burzových kontraktov na elektrinu a plyn, cena elektriny vzrástla o ďalších 13,3 %, zatiaľ čo cena zemného plynu stagnovala.Michal Stupavský
Investičný stratég

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›