Minulý pondelok Český štatistický úrad zverejnil dáta o priemyselnej produkcii za máj. Nová štatistika prekvapila ekonómov a investorov nepriaznivo, pretože česká priemyselná produkcia medzimesačne oproti aprílu poklesla o 2,2 %. To pritom plne korešponduje s veľmi nízkou úrovňou indexu nákupných manažérov PMI, ktorý bol zverejnený v predchádzajúcom týždni. Pri pohľade na dlhý časový rad českej priemyselnej produkcie je pritom evidentné, že približne od roku 2018 výkon českého priemyslu viac či menej stagnuje.
Český štatistický úrad v stredu zverejnil infláciu za jún. Pokles inflácie bol oveľa výraznejší, než očakávali analytici, keď z májovej hodnoty 2,6 % inflácia v júni spadla na 2,0 %, pričom trhový konsenzus analytikov počítal s poklesom na 2,4 %. Podľa môjho názoru sa na výraznejšom poklese cenových tlakov podieľala aj stále pomerne veľmi slabá dynamika českej ekonomiky.
České menové podmienky sú tak aj naďalej pomerne veľmi reštriktívne, minimálne v dlhšom historickom porovnaní. A to je podľa môjho názoru veľmi dobre, pretože relatívne utiahnuté menové podmienky zabraňujú výraznejšej zlej alokácii kapitálu v ekonomike a vzniku bublín na trhoch najrôznejších aktív.
V stredu zverejnil Slovenský štatistický úrad dáta o priemyselnej produkcii za máj. Slovenská priemyselná produkcia medziročne poklesla o 0,1 % a medzimesačne poklesla o 1,4 %.
Vo štvrtok bola zverejnená júnová inflácia aj v USA. Dynamika rastu spotrebiteľských cien v americkej ekonomike poklesla z májových 3,3 % na rovná 3,0 %. Zvýšila sa preto pravdepodobnosť, že Fed začne v dohľadnej dobe cyklus znižovania základných úrokových sadzieb. V tejto chvíli pritom finančné trhy podľa derivátových kontraktov Fed funds futures zaceňujú prvé zníženie Fed funds rate o štvrť percentuálneho bodu na zasadnutí, ktoré sa bude konať 18. septembra.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, opäť sa veľmi dobre darilo akciám aj dlhopisom. Globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 1,3 % a globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate pripísal zisk 1,1 %. Na druhú stranu sa príliš nedarilo komoditám, keď globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return odpísal 1,6 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég