Český štatistický úrad v stredu zverejnil prvý odhad rastu HDP za tretí kvartál. Česká ekonomika vzrástla medzikvartálne o 0,3 %, čo bol oproti konsenzuálnemu odhadu analytikov agentúry Bloomberg na úrovni 0,4 % o niečo horší výsledok. Potvrdilo sa tak, že rastový trend českej ekonomiky je aj naďalej veľmi slabý.
Nasledujúci graf zobrazuje bázický index českého kvartálneho HDP a môžeme na ňom dobre vidieť, že aktuálna úroveň českej ekonomiky je stále len nepatrne vyššia oproti štvrtému kvartálu 2019, konkrétne o 1,3 %. Trúfam si preto tvrdiť, že uplynulých päť rokov by sa do určitej miery dalo označiť ako „stratená päťročnica“ českého hospodárstva.
Na základe obsiahlej databázy finančného ekonóma a nositeľa Nobelovej ceny za rok 2013 Roberta Shillera činí priemerné ročné tempo rastu korporátnych ziskov v rámci hlavného amerického akciového indexu S&P 500 od roku 1891 4,3 %. Aktuálny desaťročný ročný priemer od roku 2014 však predstavuje vysoké nadpriemerných 6,7 %. Korporátne zisky amerických spoločností s veľkou trhovou kapitalizáciou preto v uplynulej dekáde rástli oproti dlhodobému historickému fundamentálnemu trendu podstatne rýchlejšie. Toto je pritom primárny dôvod, prečo sa indexu S&P 500 v uplynulých rokoch tak veľmi darilo. Na druhej strane sa však domnievam, že takto vysoko nadpriemerné tempo rastu korporátnych ziskov nie je dlhodobo udržateľné a že by v strednodobom horizonte rozhodne malo dôjsť k výraznému spomaleniu a návratu dynamiky bližšie k dlhodobému historickému priemeru na úrovni 4,3 % alebo dokonca pod neho. Tento proces, ktorý sa pritom na finančných trhoch pravidelne opakuje, sa pritom nazýva navracanie sa k priemeru alebo reverzie k priemeru (mean-reversion). Ak by k tomu skutočne došlo, pre budúcu výkonnosť indexu S&P 500 na strednom až dlhom investičnom horizonte by to predstavovalo výrazne negatívny faktor.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, nedarilo sa žiadnej z hlavných tried aktív. Globálny akciový index MSCI All Country World oslabil o 1,2 %. Globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate oslabil o 0,5 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol o 9 bázických bodov na 3,67 % a výnos do doby splatnosti amerického vládneho dlhopisu s desaťročnou splatnosťou, kľúčového globálneho dlhopisového benchmarku o 14 bázických bodov na 4,38 %. Index českých vládnych dlhopisov potom poklesol o 0,1 %. Globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return klesol o 2,1 % s tým, že cena severomorskej ropy Brent poklesla o 3,9 % na 73 dolárov za barel.
Výkonnosti hlavných tried aktív od začiatku roka sú potom nasledujúce: Akcie posilňujú o 15 %, komodity posilňujú o 4 % a dlhopisy sú približne na nule. České vládne dlhopisy sú potom v priemere v pluse o 2 %.
Detailný pohľad na výkonnosti od začiatku tohto roku potom udáva nasledujúca tabuľka.
Tri najlepšie aktíva: striebro +36%, zlato +33% a americké akcie s veľkou trhovou kapitalizáciou v rámci indexu S&P 500 + 20%.
Tri najhoršie aktíva: americké vládne dlhopisy s dlhou splatnosťou nad 20 rokov -5 %, severomorská ropa Brent -5 % a globálne trhy vládnych dlhopisov -2 %.
Výkonnosti od začiatku roka
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.