V stredu bola zverejnená americká inflácia za október. Medzimesačná jadrová inflácia dosiahla tretí mesiac v rade hodnotu 0,3 % a teda anualizovaný krátkodobý trend vyskočil na 3,7 %, čo je oproti dvojpercentnému inflačnému cieľu Fedu podstatne vyššia hodnota. Domnievame sa preto, že inflačný požiar ešte nemusí byť úplne uhasený a že by si z tohto dôvodu mohol dať Fed so znižovaním základných úrokových sadzieb na budúcom decembrovom zasadnutí pauzu.
V tomto ohľade by sme radi pripomenuli, že pri predchádzajúcej perióde silne zvýšenej inflácie mali cenové tlaky silnú tendenciu prichádzať vo vlnách, a to vždy s vyšším inflačným vrcholom ako vo predchádzajúcej vlne. Ide o roky 1970, 1974 a 1980. Zároveň sa domnievame, že od pandémie prešla svetová ekonomika do nového režimu zvýšenej makro volatility, takže teraz budú kľúčové makroekonomické veličiny, ako HDP, inflácia, úrokové sadzby či menové kurzy, veľmi pravdepodobne podstatne rozkolísanejšie ako v dekáde pred Covidom, kedy bola makroekonomická volatilita do značnej miery umelo utlmené ultra uvoľnenou menovou politikou kľúčových centrálnych bánk na čele s Fedom a ECB, keď tieto kľúčové monetárne autority vykonávali politiku prakticky nulových úrokových sadzieb a kvantitatívneho uvoľňovania.
Vôbec by sme sa teda nečudovali tomu, ak by trend americkej inflácie ďalej zrýchľoval smerom nahor s tým, že by sa v priebehu budúceho roka mohla medziročná miera celkovej inflácie vyšvihnúť až niekde k 4 %.
Akciová riziková prémia (Equity Risk Premium – ERP) udáva relatívnu valuáciu akcií voči dlhopisom alebo ich relatívnu investičnú atraktivitu. V prípade amerického akciového indexu S&P 500 je teraz akciová riziková prémia dokonca záporná na úrovni -0,4 %. Táto hodnota pritom znamená najnižšiu úroveň od roku 2002 a zároveň je táto hodnota jeden a pol smerodajnej odchýlky pod dlhodobým mediánom. Z toho podľa nášho názoru jednoznačne vyplýva, že sú teraz americké akcie s veľkou trhovou kapitalizáciou na relatívnej báze voči americkým vládnym dlhopisom ocenené veľmi neatraktívne.
Globálne sektorové valuáciou indikujú, že najdrahším akciovým sektorom je teraz sektor inflačných technológií s priemerným P/E 40x. Táto hodnota je zároveň výrazne vyššia oproti desaťročnému mediánu na úrovni 24x. Kvôli rýchlemu rozvoju umelej inteligencie si akcie zo sektora informačných technológií určite nejakú valuačnú prémiu zaslúžia, avšak na druhej strane sme tiež toho názoru, že 40-násobok je príliš vysoká hodnota, ktorá zaceňuje až príliš rýchly exponenciálny rast korporátnej ziskovosti v nasledujúcich rokoch, ktorý podľa nášho názoru pomerne pravdepodobne nakoniec nebude doručený.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, nedarilo sa žiadnej z hlavných tried aktív. Globálny akciový index MSCI All Country World klesol o 2,4 %, globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate klesol o 1,3 % a globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return klesol o 2,0 %.
Výkonnosť hlavných indexov od začiatku roka je potom nasledujúca: akcie posilňujú o 16 %, dlhopisy oslabujú o 1 % a komodity posilňujú o 2 %. Index českých vládnych dlhopisov potom posilňuje o 3%.
Detailnejší pohľad na výkonnosti od začiatku tohto roku potom udáva nasledujúca tabuľka.
Tri najlepšie aktíva: striebro +26%, zlato +24% a americké akcie s veľkou trhovou kapitalizáciou v rámci indexu S&P 500 +23%.
Tri najhoršie aktíva: severomorská ropa Brent -8 %, americké vládne dlhopisy s dlhou splatnosťou nad 20 rokov -6 % a euro voči doláru -5 %.
Výkonnosti od začiatku roka
Michal Stupavský
Investiční stratég