Svetová banka (World Bank) publikovala novú prognózu svetovej ekonomiky Global Economic Prospects. Svetová ekonomika by mala tento rok vzrásť o 2,6 %, čo je o dve desatiny percentuálneho bodu vyšší odhad oproti predchádzajúcej januárovej prognóze. Ťahúňom rastu svetovej ekonomiky budú aj naďalej rozvíjajúce sa ekonomiky, ktoré by mali tento rok v súhrne pridať 4,0 %, zatiaľ čo rozvinuté ekonomiky iba 1,5 %. Z hlavných ekonomík by sa pritom tento rok malo najviac dariť Číne s očakávaným rastom 4,8 %, zatiaľ čo výrazne zaostávať bude aj naďalej eurozóna (+0,7 %) a Japonsko (+0,7 %).
Zdroj: World Bank Group
Analytik Charlie Bilello zverejnil veľmi zaujímavý graf, ktorý ukazuje podiel trhovej kapitalizácie troch najväčších spoločností v rámci hlavného amerického akciového indexu S&P 500, a to na časovom rade od roku 1980. Súčasná váha troch najväčších akcií, teda spoločností NVIDIA, Microsoft a Apple, je 21 %, čo je s veľkou rezervou absolútne historické maximum. Táto skutočnosť je zároveň indikáciou toho, ako veľmi je výkonnosť amerického akciového trhu v tejto chvíli závislá na hŕstke najväčších spoločností.
Zdroj: Charlie Bilello
Nasledujúci graf znázorňuje valuačný indikátor P/S (pomer ceny akcie k tržbám na akciu - price-to-sales ratio) amerického akciového indexu S&P 500 Information Technology. Ide teda o subindex hlavného amerického akciového indexu S&P 500. Americké technologické spoločnosti sa teraz v priemere obchodujú za 10-násobok ročných tržieb, čo s veľkým prehľadom prekonáva predchádzajúce maximum z marca roku 2000, teda pri vrchole technologickej bubliny, kedy tento valuačný násobok predstavoval 7, 5x. Domnievam sa preto, že americké technologické akcie sú teraz drahšie ako v marci roku 2000. Som navyše toho názoru, že pre akciové indexy je valuačný ukazovateľ P/S vhodnejší ako štandardne používaný ukazovateľ P/E, pretože P/S abstrahuje o cyklické kolísavosti marží čistého zisku. Preto sa v prípade P/S do veľkej miery jedná o cyklicky očistený ukazovateľ, podobne ako Shillerovo CAPE (cyclically-adjusted price-to-earnings ratio).
Zdroj: Bloomberg
Nasledujúci graf z dielne hlavného ekonóma private equity skupiny Apollo Global Management Torstena Sloha znázorňuje vývoj valuácií celého amerického akciového trhu od roku 1990, a to vždy tri segmenty trhov: desať najväčších spoločností podľa trhovej kapitalizácie, index S&P 500 bez desiatich najväčších spoločností a celý index& 500. Teraz to na celom americkom akciovom trhu vyzerá tak, že sú teraz americké akcie dokonca ešte drahšie ako v roku 2000. Priemerné forward P/E 10 najväčších titulov teraz činí 27x, zatiaľ čo v roku 2000 to bolo 24x. A celý index S&P 500 sa teraz obchoduje za forward P/E 19x, zatiaľ čo v roku 2000 to bolo 16x.
World Gold Council zverejnil nový prieskum medzi centrálnymi bankami ohľadom ich investícií do zlata. V roku 2023 nakúpili centrálne banky 1037 ton zlata, čo bola druhá najvyššia hodnota v histórii po predchádzajúcom roku 2022, keď nákupy zlata centrálnymi bankami dosiahli absolútny rekord na úrovni 1082 ton. Na základe tohtoročnej štúdie, ktorá prebehla medzi 19. februárom a 30. aprílom, plánuje v nasledujúcich dvanástich mesiacoch 29 % centrálnych bánk svoje zlaté rezervy navýšiť, čo je najvyššia hodnota od začiatku tejto štúdie v roku 2018.
V rámci štúdie ma najviac zaujali dva nasledujúce grafy:
1) 62 % centrálnych bánk sa domnieva, že za päť rokov bude v americkom dolári denominovaných menej devízových rezerv centrálnych bánk, než je tomu dnes.
2) 69 % centrálnych bánk sa domnieva, že za päť rokov bude v rámci devízových rezerv centrálnych bánk väčšia alokácia do zlata.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, darilo sa akciám, keď globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 0,5 %. Na druhú stranu sa nedarilo dlhopisom, pretože globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odpísal 0,3 %. Globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return potom odpísal 0,6 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég