Americká spotrebiteľská dôvera vo februári strmo poklesla

    • Týždeň na finančných trhoch

Hlavný ekonóm amerického alternatívneho asset manažéra Apollo Global Management Torsten Slok vo svojom poslednom inflačnom výhľade americkej ekonomiky spomína nasledujúcich desať aktuálnych kľúčových proinflačných faktorov:

Americká spotrebiteľská dôvera vo februári strmo poklesla Zdroj: Apollo Global Management


Posledné americké inflačné čísla za január pritom aj naďalej boli pomerne výrazne nad dvojpercentným cieľom Fedu, keď celková medziročná inflácia bola 3,0 % a jadrová medziročná inflácia bola 3,3 %. V Consequ sa domnievame, že ako najpravdepodobnejší scenár do nasledujúcich mesiacov sa teraz javí ďalšie minimálne mierne urýchľovanie americkej inflácie, čo je tiež úplne konzistentné s posledným reportom nákupných manažérov PMI za február, v rámci ktorého analytici expresívne niekoľkokrát zmienili, že inflačné tlaky v americkej ekonomike v súčasnej dobe akcie. V tomto ohľade sa preto domnievame, že Fed v najbližších mesiacoch základné úrokové sadzby pravdepodobne už nezníži, a že tiež zároveň trochu rastie pravdepodobnosť, že by ďalší krok Fedu mohlo byť dokonca zvýšenie základných úrokových sadzieb.

Americká spotrebiteľská dôvera vo februári podľa „Conference Board Consumer Confidence Index” strmo poklesla, keď index poklesol o 7,0 bodov na 98,3 bodov. Za nás boli v tomto reporte dve kľúčové informácie. Po prvé, subindex očakávania poklesol o 9,3 bodov na 72,9 bodov. Subindex sa tak poprové od júna minulého roka dostal pod úroveň 80 bodov, čo obvykle signalizuje príchod ekonomickej recesie. A po druhé, priemerné inflačné očakávania na 12-mesačnom horizonte vzrástli z 5,2 % na 6,0 %, čo je samozrejme výrazne nad dvojpercentným inflačným cieľom Fedu.
Americká investičná spoločnosť PIMCO vo svojom odbornom článku „Where to Look When Equities Are Price for Exceptionalism“ argumentuje, že sú teraz americké akcie pomerne výrazne predražené s valuáciami blízko historických maxím a že by sa mali investori oveľa viac orientovať na diverzifikáciu investičných portfólií do dlhopisovej triedy.
Zdroj: PIMCO


A ešte raz Torsten Slok. Ten vo svojom dennom reporte minulý pondelok zverejnil vynikajúci graf, ktorý znázorňuje vývoj podielu amerických a európskych akcií v indexe rozvinutých akciových trhov MSCI World. V tomto ohľade bol podiel oboch regiónov v roku 2008 praktický totožný, keď sa pohyboval okolo 40 %. Na začiatku roku 2025 potom podiel amerických akcií predstavuje 70 % a podiel európskych akcií iba 20 %. Krátka analýza Torstena Sloka pritom vyznieva tak, že globálni akcioví investori, ktorí sa v alokácii svojich portfólií (pasívne) riadia primárne regionálnymi váhami v hlavných globálnych akciových indexoch, ako napríklad MSCI World, sú veľmi výrazne koncentrovaní v technologických a amerických akciových tituloch, čo ide úplne proti fikovaná z regionálneho i sektorového pohľadu.Zdroj: Apollo Global Management
 

V minulom týždni sa finančným trhom príliš nedarilo. Pomerne výrazne vzrástla riziková averzia s tým, že dolárový index DXY posilnil o 0,9% na 107,6 bodov. Globálny akciový index MSCI All Country World oslabil o 1,3 %. Najväčšiu stratu zaznamenali akcie „Magické sedmičky“, ktorých index odpísal 4,7 %.
Výkonnosť finančných trhov od začiatku roka je potom nasledujúca:
  • Devízové ​​trhy (FX) – Dolár je podľa indexu DXY slabší o 0,8 %. Koruna posilnila voči doláru o 0,8 % na 24,03 CZK/USD a voči euru posilnila o 0,6 % na 25,03 CZK/EUR.
  • Akciové trhy – Globálny akciový index MSCI All Country World pripisuje zisk 2,6 %. Outperformuje stredná Európa (CECEEUR +16,9 %) a Čína (MSCI China +12,6 %). Naopak underperformuje India (MSCI India -9,5 %) a „Magická sedmička“ (Magnificent 7 -6,5 %).
  • Dlhopisové trhy – Globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate pripisuje zisk 2,0 %. Index českých vládnych dlhopisov pripisuje zisk 1,6 %.
  • Komoditné trhy – Globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return pripisuje zisk 4,8 %.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›