29. októbra boli v USA zverejnené údaje o raste HDP za tretí kvartál. Očakávania sú nastavené pomerne vysoko, keď konsenzus analytikov očakáva medzikvartálny anualizovaný rast o rovná 3 %. Podľa dát o HDP alebo z trhu práce sa tak zdá, že sa teraz americkej ekonomike darí pomerne slušne. Avšak napríklad podľa indexu desiatich predstihových makroekonomických indikátorov Conference Board, pozri nasledujúci graf, dynamika rastu americkej ekonomiky klesá už od začiatku roka 2022. Aktuálna úroveň tohto indexu na 99,7 bodoch je pritom ešte nižšia ako v roku 2020 pri vrchole pandémie. Takže tu u amerických makroekonomických dát máme zjavne určitú dichotómiu. Nechajme sa teda prekvapiť, ako zajtrajšie dáta o americkom HDP nakoniec dopadnú.
Medzinárodný menový fond minulý utorok zverejnil novú kvartálnu prognózu svetovej ekonomiky World Economic Outlook. V jej rámci pritom nedošlo k nejakým zásadným zmenám. Čo ma však zaujalo, je nasledujúci graf, ktorý ukazuje, že Čína a India dohromady prispievajú k rastu celej svetovej ekonomiky takmer jednou polovicou, zatiaľ čo kontribúcia americkej ekonomiky a ekonomiky Európskej únie je relatívne zanedbateľná. Aj kvôli tomu sa domnievam, že by investori región rozvíjajúce sa Ázie v žiadnom prípade nemali zabúdať.
Už vyššie spomínaná americká ekonomika je na tom podľa dát o HDP či dát z trhu práce teraz pomerne slušne. Čo však doslova bije do očí, je doslova obludný rozpočtový deficit, ktorý za 12 kalendárnych mesiacov ku koncu septembra predstavoval 6,3 % HDP. Trend je pritom podľa nasledujúceho grafu tiež evidentný. Pomer amerického vládneho dlhu k HDP sa potom pohybuje aj okolo veľmi silne zvýšenej úrovne 120 %. V tomto ohľade sa preto domnievam, že sa americká hospodárska politika nachádza už nejaký čas v novom makroekonomickom režime fiškálnej dominancie (fiscal dominancie), v rámci ktorej je dynamika kľúčových makroekonomických veličín na čele s rastom HDP a infláciou primárne ovplyvňovaná extrémne uvoľnenou fiškálnou politikou. menová politika do určitej miery stráca nad infláciou kontrolu.
Medzinárodný menový fond minulú stredu tiež zverejnil dôležitý polročný report Fiscal Monitor, v rámci ktorého došlo k aktualizácii prognóz fiškálnych deficitov a vládneho dlhu k HDP. Na nasledujúcom grafe vidíme odhad rozpočtových deficitov k HDP na rok 2025. Priemer sa pritom pohybuje okolo 5 %, takže v tomto ohľade vychádza český deficit s prognózovanou výškou 2,3 % HDP pomerne veľmi dobre. Americký rozpočtový deficit by sa potom podľa MMF mal v budúcom roku ďalej zvýšiť na 7,3 % HDP.
Pokiaľ ide o absolútnu výšku vládneho dlhu k HDP, globálny priemer sa pomaly ale iste približuje 100 %. Český vládny dlh by mal byť na konci budúceho roka na úrovni 44 % HDP, čo je medzinárodnom porovnaní tiež veľmi dobrá hodnota. Takže určite samozrejme platí, že by sa mala česká vláda snažiť rozpočtový deficit aj naďalej graduálne znižovať, na druhú stranu v medzinárodnom porovnaní to snáď nie je, aspoň zatiaľ, úplná tragédia.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, nedarilo sa ani akciám, ani dlhopisom. Globálny akciový index MSCI All Country World poklesol o 1,3 % a globálny dlhopisový index Bloomberg Global-Aggregate poklesol na dlhopisové pomery o veľmi výrazných 0,9 %. Na druhú stranu sa darilo komoditám, keď globálny komoditný index Bloomberg Commodity Total Return posilnil o 2,1 %.
Od začiatku tohto roka sú potom výkonnosti globálnych finančných trhov nasledujúce: Akcie pripisujú zisk 16 %, dlhopisy sú približne iba na nule a komodity pripisujú zisk 6 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.