Americká ekonomika je pravdepodobne v recesii

    • Týždeň na finančných trhoch

Americká ekonomika je pravdepodobne už v tomto okamihu v recesii. Ekonomická recesia je pritom definovaná ako pokles HDP dva štvrťroky v rade. V prvom štvrťroku americké HDP pokleslo o 1,6 %. A v piatok 1. júla zverejnila pobočka amerického Fedu v Atlante aktualizovaný odhad dynamiky amerického HDP za druhý štvrťrok, tzv. GDPNow. Zverejnené číslo -2,1 % predstavovalo pre investorov studenú sprchu a je tak v tejto chvíli veľmi pravdepodobné, že americké HDP pokleslo ako v prvom, tak aj druhom štvrťroku, čo presne zodpovedá vyššie spomínanej definícii ekonomickej recesie.


Malátnosť nielen americkej, ale vôbec celej svetovej ekonomiky v minulom plne reflektovali akciové trhy, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World odpísal 2,2 %. Nám pritom urobilo radosť, že sa viac darilo rozvíjajúcim sa trhom (MSCI Emerging Markets -1,8 %) než trhom rozvinutým (MSCI World -2,3 %) a zároveň že sa viac darilo hodnotovým akciám (MSCI All Country World Value -1,1 %) ako akciám rastovým (MSCI All Country World Growth -3,3 %). Rovnako nám urobilo radosť, že čínske akcie, ktoré máme v rámci našej globálnej akciovej alokácie veľmi nadvážené, dokonca zaznamenali mierny zisk (CSI 300 +1,6 %).

Veľmi pravdepodobná recesia v USA sa takmer s istotou v najbližších týždňoch premietne do negatívnych analytických revízií odhadov ziskovosti amerických burzovo obchodovaných korporácií. To bude tlačiť vpred hľadiacu (leading/forward) akciovú valuáciu smerom nahor, čo by malo zase vytvárať tlak na americký akciový trh a prípadne celý globálny akciový trh. V rámci našej globálnej akciovej alokácie preto zostávame aj naďalej voči benchmarkom alebo porovnávacím indexom celkovo podváženie, pretože je podľa nášho názoru pomerne veľmi pravdepodobné, že aj v nasledujúcich týždňoch budú globálne akciové trhy pokračovať v poklese.

Pokiaľ ide o dlhopisy, pomerne slušne sa minulý týždeň darilo vládnym dlhopisom, ktoré z celkového globálneho pohľadu pripísali mierne zisky. Index českých vládnych dlhopisov potom dokonca posilnil o 2,6 %. Na druhej strane sa však vôbec nedarilo korporátnym dlhopisom neinvestičného špekulatívneho stupňa (high-yield), ktorých indexy odpísali okolo 2 %.

V minulom týždni sa nedarilo komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI poklesol o 2,1 %. Cena severomorskej ropy Brent poklesla o 1,3 % na 112 dolárov za barel.



Michal Stupavský
Investičný stratég

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›