Akcie pozitívne reagovali na relatívne umiernené americké inflačné dáta

    • Týždeň na finančných trhoch

V stredu boli zverejnené dôležité dáta o inflácii v USA a Česku. V oboch prípadoch prekvapili inflačné dáta mierne pozitívne, pretože zverejnené hodnoty boli oproti konsenzuálnemu odhadu ekonómov o niečo nižšie. Pokiaľ ide o americkú infláciu, zatiaľ čo júnová hodnota predstavovala 9,1 % medziročne, júlová inflácia dosiahla 8,5 %, pričom konsenzus predstavoval 8,7 %. Pokiaľ ide o českú infláciu, zatiaľ čo júnová hodnota predstavovala 17,2 %, júlová inflácia dosiahla 17,5 %, pričom konsenzus predstavoval 17,9 %. Pokiaľ ide ďalej o českú infláciu, je pomerne pravdepodobné, že v nasledujúcich mesiacoch sa dostane až na 20% úroveň s tým, ako sa budú do spotrebiteľského koša postupne prepisovať dramaticky vyššie ceny energií pre české domácnosti.


Akciám sa v minulom týždni darilo veľmi dobre, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 2,8 %.
Najvyšší zisk zaznamenala Latinská Amerika (MSCI Latin America +5,3 %). Na druhú stranu relatívne najmenej sa darilo čínskym akciám (CSI 300 +0,8 %). Solídny rast globálnych akciových trhov šiel pravdepodobne aspoň čiastočne na vrub umiernenejšej americkej inflácii.

Mierne zisky zaznamenali aj dlhopisy, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond posilnil o 0,4 %. Opäť sa darilo aj českým vládnym dlhopisom, ktorých index pripísal zisk 0,7 %. Pritom výnos do doby splatnosti českého vládneho dlhopisu s dlhou 10-ročnou splatnosťou poklesol o 10 bázických bodov na 3,86 %. Domnievame sa, že dlhý koniec výnosovej krivky českých vládnych dlhopisov už v tejto chvíli atraktívny nie je, pretože 4% výnos s výhľadom na 20% infláciu je skutočne príliš nízky.

V uplynulom týždni sa darilo aj komoditám, keď globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 4,5 %. Cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 3,4 % na 98 dolárov za barel. V minulom týždni opäť pokračoval rast hlavných európskych burzových kontraktov na zemný plyn a elektrinu. Cena zemného plynu vzrástla o 6,0 % a od začiatku roka je vyššia už o 214 %! Cena elektriny vzrástla masívne o ďalších 12,7 % a od začiatku roka je vyššia už o 131 %!


Michal Stupavský
Investičný stratég
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›