Akciám aj dlhopisom sa darilo

    • Týždeň na finančných trhoch

Napriek tomu, že nové makroekonomické dáta boli v priebehu minulého týždňa napospol veľmi slabé, napr. indexy PMI v eurozóne a USA, a indikujúce, že sa do eurozóny a USA blíži minimálne mierna recesia, finančným trhom sa minulý týždeň darilo. Akcie solídne rástli, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 3,2 %. Jediným sledovaným trhom, ktorý zaznamenal nepatrný pokles, boli čínske akcie (CSI 300 -0,2 %), pravdepodobne kvôli tamojšej spľaskávajúcej realitnej bubline.

Aj dlhopisy pripísali solídne zisky, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal zisk 1,5 %. Pritom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti klesol o 12 bázických bodov na 2,74 %.
 
Slušne sa darilo aj komoditám, keď globálny komoditný index S&P GSCI pripísal mierny zisk 0,8 %. Cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 2,0 % na úroveň 103 dolárov za barel. Pokiaľ ide o vývoj kľúčového európskeho kontraktu na zemný plyn, jeho cena vzrástla o 1,8 %. Od začiatku roka je pritom tento kontrakt na zemný plyn vyššie už o 145 % a za posledných 12 mesiacov dokonca o 352 %! Pokiaľ ide o vývoj ceny elektriny na nemeckej burze, ktorá je pre slovenských odberateľov kľúčovým benchmarkom, tá v minulom týždni poklesla o 4,2 %. Avšak od začiatku roka je výška o 67 % a za posledných 12 mesiacov dokonca o 379 %! Nie sa preto čomu čudovať, že dynamika inflácie je nielen v slovenskej ekonomike na najvyššej úrovni za niekoľko posledných dekád.Michal Stupavský
Investičný stratég
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›