Ratingová agentúra Moody's znížila kreditný rating USA

    • Týždeň na finančných trhoch

Ratingová agentúra Moody's v piatok znížila kreditný rating USA z najvyššej možnej úrovne Aaa o jeden notch na Aa1 (odkaz). USA už teda v tejto chvíli nemajú najvyšší možný kreditný rating „AAA“ ani od jednej z troch hlavných ratingových agentúr (Standard and Poor's, Moody's a Fitch). Moody's okrem iného očakáva, že rozpočtový deficit do roku 2035 dosiahne takmer 9 % HDP zo 6,4 % v roku 2024 a že podiel úrokových nákladov na rozpočtových príjmoch bude do roku 2035 predstavovať okolo 30 % rozpočtových príjmov, čo je tiež markantný nárast z 18 % v roku 2020. nepriaznivý vývoj americkej fiškálnej pozície.

Ratingová agentúra Moody's znížila kreditný rating USA

1) Absolútna výška amerického vládneho dlhu na konci minulého roka predstavovala 36 biliónov dolárov, zatiaľ čo pred globálnou finančnou krízou to bolo „iba“ 10 biliónov dolárov.

2) Podiel amerického vládneho dlhu na HDP na konci minulého roka predstavoval 122 %, zatiaľ čo pred globálnou finančnou krízou tento pomer predstavoval „iba“ 60 %.

3) Rozpočtový deficit predstavoval v minulom roku 1,8 bilióna dolárov s tým, že je tu od začiatku 21. storočia jasne viditeľný trend graduálneho zhoršovania.

4) Podiel rozpočtového deficitu na HDP predstavoval v minulom roku 6,4 %, opäť s jasným trendom graduálneho zhoršovania v posledných približne 25 rokoch.

5) Úrokové náklady z amerického vládneho dlhu predstavovali za 12 mesiacov končiacich v marci 1,1 bilióna dolárov s tým, že tu sa samozrejme tiež zásadným spôsobom prejavil markantný nárast úrokových sadzieb od roku 2021.

6) Podiel úrokových nákladov na HDP dosiahol v minulom roku 3,0 % HDP, čo je blízko historického maxima z obdobia okolo roku 1990.

Na základe tejto analýzy sa domnievame, že krok ratingovej agentúry Moody's je úplne logický, pretože výrazné zhoršenie americkej fiškálnej pozície v posledných rokoch je neoddiskutovateľný fakt s tým, že v nasledujúcich rokoch sa bude fiškálna trajektória USA pravdepodobne ďalej zhoršovať, pokiaľ americká administratíva nepristúpi k zásadným konsolidačným opatreniam amerického rozpočtu.

Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, tak ten bol pre rizikové aktíva na čele s akciami veľmi pozitívny. Globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 4,0 %. Globálny index korporátnych high-yieldov potom pripísal zisk 0,7 %. Dolárový index DXY posilnil mierne o 0,8% na 101,1 bodov.


Michal Stupavský
Investiční stratég 
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›