Po zásadných udalostiach z minulého týždňa sme boli nútení výrazne upraviť naše kľúčové aktuálne investičné tézy, ktoré v tomto okamihu vyzerajú nasledovne:
Kľúčové aktuálne investičné tézy skupiny Conseq
-
Práve začínajúca, a pritom už v tomto okamihu veľmi signifikantná globálna obchodná vojna, primárne prostredníctvom colných taríf, predstavuje pre svetovú ekonomiku enormný negatívny ponukový šok a zároveň čiernu labuť.
-
Podľa najväčšej americkej banky J.P.Morgan je teraz 60% pravdepodobnosť, že svetová ekonomika a poťažmo americká ekonomika, v priebehu tohto roku spadnú do recesie.
-
Zároveň tiež pravdepodobne pomerne výrazne vzrastú inflačné tlaky, čo v kombinácii s výrazne zhoršeným rastovým výhľadom svetovej ekonomiky predstavuje určitú možnosť realizácie globálneho stagflačného scenára.
-
Tento pomerne negatívny globálny ekonomický výhľad predstavuje pre rizikové aktíva na čele s akciami a korporátnymi high-yieldmi pomerne nepriaznivé trhové prostredie a preto ďalšie prepady trhových cien finančných aktív nemôžeme úplne vylúčiť. Investori totiž ešte pomerne pravdepodobne budú potrebovať nejaký čas, aby nové zásadné ekonomické fundamentálne správy zo svetovej ekonomiky analyzovali a vstrebali.
-
Preto máme naše investičné portfóliá teraz nastavené pomerne veľmi defenzívne.
-
Čo sa týka globálnej akciovej alokácie, v posledných dňoch sme žiadne zmeny v nastavení našich investičných portfólií neurobili. Stále sme toho názoru, že americké akcie s veľkou trhovou kapitalizáciou a americké akcie zo sektora informačných technológií sú aj naďalej predražené.
-
Na relatívnej báze preto aj naďalej oproti americkým akciám preferujeme európske akcie a akcie z rozvíjajúcich sa trhov (emerging markets), ktoré sú podľa väčšiny valuačných indikátorov v priemere oproti americkým akciám o polovicu lacnejšie. Táto skutočnosť pritom stále predstavuje veľmi výrazný valuačný diskont neamerických akcií, ktorý by sa podľa našich analýz aj v nasledujúcom období mal graduálne znižovať.
-
Globálna dlhopisová trieda aktív je ako celok ocenená stále pomerne atraktívne s tým, že priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti je s aktuálnou hodnotou okolo 3,5 % na najvyššej hladine od roku 2009.
-
Pri českých vládnych dlhopisoch aj naďalej udržujeme trochu podváženú duráciu čiže úrokové riziko, približne na 65 % benchmarku.
-
Na korporátne dlhopisy máme z krátkodobého pohľadu skôr opatrný názor, pretože tzv. kreditné marže sa stále pohybujú pod dlhodobými historickými priemermi.
- Za kľúčové investičné riziká teraz považujeme jednak výrazne rastúcu pravdepodobnosť realizácie globálneho stagflačného scenára a to predovšetkým v USA a jednak rekordnú zadlženosť a to predovšetkým americké vlády.
Ak by sme mali zhrnúť výkonnosť finančných trhov v minulom týždni, tak rizikové aktíva zaznamenali naozaj masívne straty.
Dnes v pondelok 7. apríla na začiatku nového týždňa zatiaľ masívne výpredaje pokračujú, keď ázijské akciové indexy prepadli o ďalších 7 až 10 %, a európske akciové indexy teraz krátko po otvorení európskych búrz padajú obdobne.
Globálne akciové trhy tak z historického maxima z 30. januára k aktuálnemu okamihu vymazali 15 biliónov dolárov zo svojej hodnoty alebo celkovej globálnej akciovej trhovej kapitalizácie.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.