Vo štvrtok veľmi silne sklamali dáta o americkom HDP za prvý štvrťrok. Zatiaľ čo konsenzuálny odhad ekonómov počítal s rastom o 1,0 % (medzikvartálne a anualizovane), zverejnený pokles o 1,4 % pre investorov predstavoval studenú sprchu. Ide o prvý pokles americkej ekonomiky od prvého pandemického roku 2020. Pritom dôvodom poklesu bol výrazne vyšší ako očakávaný deficit obchodnej bilancie kvôli nárastu importov a spomaleniu akumulácie zásob. Môj základný globálny makroekonomický scenár stagflácie sa tak už v tejto chvíli začína naplno realizovať. Na druhú stranu nás v piatok potešili dáta o českom HDP za prvý štvrťrok. Česká ekonomika totiž vzrástla o 0,7 % medzikvartálne, pričom konsenzuálny odhad ekonómov počítal s rastom o 0,4 %. Avšak štruktúru rastu českého HDP zverejní Český štatistický úrad až za mesiac.
Pri negatívnom sentimente na globálnych finančných trhoch pokračoval dolár vo výraznom posilňovaní. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných svetových mien, predovšetkým euru a jenu, posilnil o 1,7 %. Voči euru dolár posilnil o 2,3 % na 1,055 USD/EUR. Česká koruna oslabovala. Voči doláru koruna oslabila 3,8 % na 23,34 CZK/USD a voči euru o 1,2 % na 24,61 CZK/EUR. Ukazuje sa tak, že veľký medzinárodní investori korunu a korunové aktíva stále považujú za rizikovejšie aktíva.
Globálne akciové trhy pokračovali v poklese, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World odpísal ďalších 2,7 %.
- Nám robilo radosť, že sa podstatne viac darilo rozvíjajúcim sa akciovým trhom (MSCI Emerging Markets +0,1 %) než rozvinutým akciovým trhom (MSCI World -3,0 %).
- Ďalej nám robilo „radosť“, že nadpriemerne klesali americké akcie (S&P 500 -3,3 % a NASDAQ -3,9 %).
- Tiež nám robilo radosť, že iba mierne poklesli japonské akcie (Nikkei -0,9 %) a že dokonca mierne posilnili akcie v rozvíjajúcej sa Ázii na čele s Čínou (MSCI Asia ex-Japan +0,6 %).
- Na druhej strane nám radosť nerobilo, že nadpriemerne poklesli akcie v strednej Európe (CECEEUR -5,1 %).
Aj globálne dlhopisové trhy pokračovali v poklese, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal ďalšie 1,0%. Pokles ide však predovšetkým na vrub výraznému posilneniu dolára, pretože priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol iba o 2 bázické body na 2,57 %.
- Indexy korporátnych dlhopisov investičného aj neinvestičného špekulatívneho stupňa (high-yield) poklesli približne o 1 %.
- Výnos do doby splatnosti najdôležitejšieho globálneho dlhopisového inštrumentu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), vzrástol o 3 bázické body na 2,93 %.
- Výnos do doby splatnosti nemeckého vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou poklesol o 3 bázické body na 0,94 %.
- Index českých vládnych dlhopisov mierne posilnil o 0,4 %. Výnosová krivka českých vládnych dlhopisov je aj naďalej silne invertovaná, pretože výnosy do doby splatnosti na krátkom konci výnosovej krivky sú vyšším ako na jej dlhom konci. Dvojročný výnos na konci minulého týždňa bol 5,34 % a desaťročný výnos bol 4,30 %.
Globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 1,6 % a cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 2,5 % na 109 dolárov za barel.
Michal Stupavský
Investičný stratég