TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ – Globálna akciová valuácia na najvyššej úrovni od polovice roka 2002

  Od posledného valuačného updatu pred tromi týždňami globálne akciové trhy podľa najširšieho indexu MSCI All Country World posilnili o 4 %. To by indikovalo nárast našej globálnej kompozitnej proprietárnej akciovej valuácie o túto hodnotu, konkrétne z +17 % na +21 %. Avšak vzhľadom k tomu, že v rámci končiacej výsledkovej sezóny za druhý štvrťrok globálne korporátne zisky, tržby a účtovné hodnoty vlastného kapitálu pomerne výrazne poklesli, poklesli aj výrazne menovatele nami používaných valuáčnych indikátorov P/E, P/B a P/S, z ktorých je naša proprietárna akciová valuácia zložená.

  TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ – Globálna akciová valuácia na najvyššej úrovni od polovice roka 2002 Vo výsledku aktuálna hodnota našej proprietárnej akciovej valuácie činí +30 %, čo je najvyššia úroveň od polovice roka 2002. Je teda výrazne vyššia oproti neutrálnemu pásmu -10 % až +10 %, v ktorom môžeme považovať ocenenie globálnych akciových trhov za férové či neutrálne. Globálne akciové trhy sú tak momentálne ocenené veľmi vysoko, resp. sú pomerne dosť drahé. Priemerný očakávaný ročný výnos v strednodobom horizonte nadchádzajúcich piatich rokov vrátane dividend v súčasnosti očakávame len okolo úrovne 3-4 %.

  Túto skutočnosť sme v poslednom mesiaci reflektovali v našej globálne akciovej alokácii, kedy sme pôvodne nadváženie v dvoch krokoch pomerne výrazne znížili. Teraz sme tak v akciách nadvážení len veľmi mierne a nemôžeme vylúčiť, že ďalšie akciové predaje budú nasledovať.

  Michal Stupavský
  Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.
   

  Upozornenie k publikovaným článkom ›