TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ – Akciové valuácie sú stále veľmi vysoké

  Akciové trhy zatiaľ v septembri korigujú ohromné zisky z predchádzajúcich piatich mesiacov. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World je zatiaľ v septembri v mínuse 4,6 %. Domnievam sa, že mierne poklesy akciových trhov by mohli v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch pokračovať, nakoľko valuácia čiže ocenenie globálnych akciových trhov je stále nesmierne vysoké. Naša globálna kompozitná proprietárna akciová valuácia od minulého týždňa poklesla z úrovne +31 % na +28% a ide tak stále o najvyššiu hodnotu od roku 2002. Zároveň je výrazne vyššia oproti neutrálnemu pásmu -10 % až +10 %, v ktorom môžeme považovať ocenenie globálnych akciových trhov za férové či neutrálne.

  TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ – Akciové valuácie sú stále veľmi vysoké

  Globálne akciové trhy sú tak aj napriek septembrovej korekcii ocenené veľmi vysoko, resp. sú pomerne dosť drahé. Priemerný očakávaný ročný výnos v strednodobom horizonte nadchádzajúcich piatich rokov tak očakávam len okolo úrovne 3-4 %.

  Vysoké ocenenie globálnych akciových trhov sme v posledných dvoch mesiacoch plne reflektovali v našej globálnej akciovej alokácii, kedy sme pôvodné akciové nadváženie v troch krokoch pomerne výrazne znížili až na neutrál. K poslednému kroku sme pritom pristúpili pred tromi týždňami.

  Nemôžem pritom vylúčiť, že sa v nasledujúcich týždňoch rozhodneme globálnu akciovú zložku voči benchmarkom podvážiť. Predsa len globálne akciové trhy v posledných piatich mesiacoch enormne rástli, valuácie sú veľmi vysoké a globálny makroekonomický výhľad extrémne neistý s tým, že prakticky v celom svete momentálne zúri druhá veľká vlna pandémie Covid-19.


  Michal Stupavský
  Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

  Upozornenie k publikovaným článkom ›