TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ – Akciové valuácie sú stále veľmi vysoké

  Akciové trhy od minulého týždňa bez zjavného katalyzátoru mierne korigujú svoje predchádzajúce ohromné zisky. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World je tak zatiaľ v septembri v mínuse 1,8 %. Avšak od začiatku roku je stále v pluse 1,6 %.

  TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ – Akciové valuácie sú stále veľmi vysoké Domnievam sa, že mierne poklesy akciových trhov by mohli v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch pokračovať, nakoľko valuácie resp. ocenenie globálnych akciových trhov je stále nesmierne vysoké. Naša globálna kompozitná proprietárna akciová valuácia je momentálne na úrovni +31 % a ide tak stále o najvyššiu hodnotu od roku 2002. Zároveň je teda výrazne vyššia oproti neutrálnemu pásmu -10 % až +10 %, v ktorom môžeme považovať ocenenie globálnych akciových trhov za férové či neutrálne.

  Globálne akciové trhy sú tak aj cez čiastočnú miernu korekciu z posledných dní ocenené veľmi vysoko, resp. sú pomerne dosť drahé. Priemerný očakávaný ročný výnos v strednodobom horizonte budúcich piatich rokov vrátane dividend očakávam len okolo úrovne 3-4 %.

  Vysoké ocenenie globálnych akciových trhov sme v posledných dvoch mesiacoch plne reflektovali v našej globálnej akciovej alokácii, kedy sme pôvodné akciové nadváženie v troch krokoch pomerne výrazne znížili až na neutrál. K poslednému kroku sme pritom pristúpili minulý týždeň v utorok.

  Nemôžem pritom vylúčiť, že sa v nadchádzajúcich týždňoch rozhodneme globálnu akciovú zložku voči benchmarkom podvážiť. Predsa len globálne akciové trhy v posledných piatich mesiacoch enormne rástli bez výraznejšej korekcie, valuácie sú veľmi vysoké a globálny makroekonomický výhľad extrémne neistý s tým, že prakticky v celom svete momentálne vyčíňa druhá veľká vlna pandémie Covid-19.

  Michal Stupavský
  Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.
   

  Upozornenie k publikovaným článkom ›