TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ – Akciové valuácie indikujú silne podpriemerné očakávané výnosy

    • Akciové valuácie

Pokiaľ prihliadneme k faktu, že sa momentálne svetová ekonomika nachádza v najhlbšej hospodárskej recesii od 2. svetovej vojny, pričom globálne HDP by malo podľa poslednej prognózy Medzinárodného menového fondu z októbra v tomto roku poklesnúť o 4,4 %, výkonnosť globálnych akciových trhov od začiatku tohto roku je mimoriadne priaznivá. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World zatiaľ totiž pripisuje zisk 6 %.

TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ – Akciové valuácie indikujú silne podpriemerné očakávané výnosy

Na druhú stranu globálne korporátne zisky momentálne klesajú medziročným tempom 27 %. V dôsledku rastu trhových cien akcií a poklesu korporátnych fundamentov ako zisky sa valuácie globálnych akciových trhov dostali na najvyššiu úroveň od roku 2002. Naša globálna proprietárna akciová valuácia vo výsledku vzrástla na bezprecedentných +37 %! Pritom na začiatku roka sa pohybovala na výrazne nižšej hladine +12 %.

Náš valuačný model preto momentálne indikuje priemerné očakávané ročné akciové výnosy v nastavajúcich piatich rokoch, vrátane dividend, len okolo 4 %. Akcie, hlavne v USA, sú momentálne enormne drahé a nič na tom nemenia rekordne nízke úrokové sadzby a očakávanie, že kľúčové centrálne banky budú udržiavať extrémne uvoľnenú menovú politiku ešte po niekoľko nasledujúcich rokov.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›