TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ –  Globálne P/E na najvyššej úrovni v tomto trhovom cyklu

    • Akciové valuácie

Aj napriek tomu, že sa svetová ekonomika momentálne nachádza v najhlbšej hospodárskej recesii od 2. svetovej vojny a korporátne zisky celosvetovo medziročne klesajú v priemere o takmer 30 %, akciové trhy sú na tom vďaka masívnym monetárnym stimulom kľúčových centrálnych bánk relatívne dobre, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World je od začiatku roka v peknom pluse 2,4 %.

TÝŽDENNÍK AKCIOVÝCH VALUÁCIÍ –  Globálne P/E na najvyššej úrovni v tomto trhovom cyklu Mierny akciový rast a dramatický pokles korporátnych ziskov spôsobil, že globálny valuáčny ukazovateľ P/E je momentálne na najvyššej úrovni v tomto trhovom cykle. Aktuálna hodnota globálneho P/E činí 27,7. Táto hodnota je veľmi výrazne vyššie než dlhodobý priemer 20,2 a je taktiež pomerne výrazne vyššie než kľúčová úroveň dlhodobého priemeru plus jednej smerodajnej  odchýlky, ktorá činí 25,4.

Ocenenie globálnych akciových trhov je preto veľmi vysoké a pre strednodobý horizont nadchádzajúcich piatich rokov očakávame priemerné ročné akciové výnosy vrátane dividend len okolo 4 %. Očakávame pritom, že valuácie by mali v priemere každý rok klesať o približne 6 % v rámci procesu navrátenia sa k dlhodobému priemeru (mean-reversion).

Túto skutočnosť plne reflektujeme v našej globálnej akciovej alokácii, v rámci ktorej sme sa na konci septembra rozhodli akcie podvážiť na -25 %. Pritom nemôžeme vylúčiť, že v nasledujúcich týždňoch naše akciové podváženie ešte zvýšime. Celkove máme preto momentálne na akcie mierne negatívny názor.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›