TÝŽDENÍK DLHOPISOVÝCH TRHOV – Menová politika ECB je úplne perverzná

    • Dlhopisové trhy

Taliansko vydalo nový trojročný vládny dlhopis. Na tom by nebolo vôbec nič zvláštne do tej doby, než si uvedomíme, že tento nový dlhopis nesie nulovú úrokovú sadzbu čiže nulový kupón. Áno čítate správne. Talianska vláda si momentálne na finančných trhoch môže požičiavať peniaze úplne zadarmo.

Krátko po emisii dlhopisu vystrelila jeho cena výrazne vyššie a výnos do doby splatnosti sa dostal dokonca do záporu na úroveň -0,25 %. Čo to znamená? Znamená to to, že investori budú platiť talianskej vláde za „privilégium“, že jej chcú požičať peniaze.

Dlhopisové trhy sú preto úplne zvrátené. Čím je to vlastne spôsobené? Ničím iným, než úplne perverzným nastavením menovej politiky ECB, ktorá v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania nakupuje obrovské množstvá vládnych a korporátnych dlhopisov. Tým tlačí ich ceny nahor a zároveň výnosy do doby splatnosti dolu.

Investori taliansky dlhopis niekoľkokrát preupísali, čo znamená, že bol po dlhopise v aukcii talianskeho ministerstva financií násobne väčší dopyt než nominálny objem dlhopisu. A to napriek tomu, že tento dlhopis nesie nulový úrok. Investori tak špekulujú na to, že ECB na sekundárnom trhu bude tento dlhopis nakupovať, čím vyženie jeho cenu vyššie a investori tak budú môcť realizovať krátkodobý tradingový profit. Je tento stav finančných trhov dlhodobo udržateľný? Trúfam si tvrdiť, že nie, aj keď mi bohužiaľ budúci vývoj nie je momentálne úplne jasný.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›