TÝŽDENÍK DLHOPISOVÝCH TRHOV – Globálny objem dlhopisov so záporným výnosom blízko historického maxima z vlaňajška

    • Dlhopisové trhy

Globálne dlhopisové trhy majú zatiaľ za sebou v tomto roku vynikajúce obdobie, okrem iného aj vďaka bezprecedentným monetárnym stimulom kľúčových centrálnych bánk. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays pripisuje od začiatku roka vysoko nadštandardné zhodnotenie 6,3 %.

TÝŽDENÍK DLHOPISOVÝCH TRHOV – Globálny objem dlhopisov so záporným výnosom blízko historického maxima z vlaňajška

Strmý rast trhových cien vládnych a korporátnych dlhopisov mal okrem iného za následok, že priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti od začiatku roka veľmi výrazne poklesol o 0,55 % na aktuálnych 0,90 %, čo je blízko historického minima. Priemerný globálny reálny výnos do doby splatnosti je preto hlboko záporný.

Dôsledkom tejto mimoriadnej dlhopisovej výkonnosti je rovnako skutočnosť, že momentálne činí globálny objem dlhopisov s záporným výnosom do doby splatnosti 16,6 biliónadolárov, čo je blízko historického maxima na úrovni 17,0 biliónov dolárov z augusta minulého roku.

Podľa priemerného globálneho dlhopisového výnosu do doby splatnosti a aj podľa globálneho objemu dlhopisov so záporným výnosom do doby splatnosti sú dlhopisy ako globálna trieda aktív jednoznačne najdrahšie v histórii. Preto je ich očakávané priemerné ročné zhodnotenie v strednodobom horizonte  piatich rokov veľmi slabé.

Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

Upozornenie k publikovaným článkom ›