TÝŽDENÍK DLHOPISOVÝCH TRHOV – Dlhopisy sú ako globálna trieda aktív najdrahšie v histórii

  Globálne dlhopisové trhy zatiaľ v tomto roku zaznamenali mimoriadne úspešné obdobie, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays od začiatku roka pripisuje zisk 5,8 %. Dlhopisy tak v priebehu globálnej pandémie Covid-19 jednoznačne preukázali diverzifikačné benefity.

  TÝŽDENÍK DLHOPISOVÝCH TRHOV – Dlhopisy sú ako globálna trieda aktív najdrahšie v histórii

  K tejto vysoko nadštandardnej investičnej výkonnosti pritom výrazne prispelo nastavenie menovej politiky kľúčových centrálnych bánk na čele s americkým Fedom a Európskou centrálnou bankou, ktoré v rámci svojich programov nákupov aktív čiže kvantitatívneho uvoľňovania v masívnom meradle nakupujú ako vládne, tak aj korporátne dlhopisy. Tým podporujú ich trhové ceny v raste a zároveň znižujú požadované dlhopisové výnosy do doby splatnosti.

  Priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti podľa agentúry Bloomberg na prelome rokov činil 1,45 %. V dôsledku rapídneho rastu trhových cien dlhopisov tento výnos do doby splatnosti poklesol na nové historické minimum 0,80 % dňa 4. augusta. Aktuálne tento výnos do doby splatnosti činí 0,89 %, takže jeho aktuálnu úroveň môžeme zhruba považovať za historické minimum.

  Dlhopisy sú tak ako globálna trieda aktív momentálne najdrahšie v histórii. Domnievam sa preto, že dlhopisy ako globálna trieda aktív pre strednodobý horizont nadchádzajúcich piatich rokov príliš atraktívny potenciál očakávaného zhodnotenia neponúkajú.

  Michal Stupavský
  Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.
   

  Upozornenie k publikovaným článkom ›