Minulý týždeň prebehlo zasadnutie Európskej centrálnej banky. Vyznenie bolo silne holubičie, čo v praxi znamená, že ECB bude udržiavať úrokové sadzby na nule po ešte veľmi dlhú dobu, kým sa inflácia nedostane udržateľne na, novo symetrický, 2% inflačný cieľ. Takisto je vysoko pravdepodobné, že program kvantitatívneho uvoľňovania čiže nákupy dlhopisov či populárne tlačenie nekrytých peňazí rozhodne v dohľadnej dobe končiť nebude.
Na finančných trhoch sme minulý týždeň nezaznamenali väčšie pohyby. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 1,1%. Hlavný americký akciový index S&P 500 pripísal zisk 2,0%. Naopak stredoeurópsky akciový index CECEEUR odpísal 1,0%.
Celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok aj naďalej predražené, lebo moje globálne valuačné Z-Score dosahuje hodnoty 2,4, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak momentálne pohybuje približne 2,4 smerodajné odchýlky nad historickým priemerom, čo je skutočne bezprecedentné a dokonca ešte vyššie, než pri vrchole akciového trhu v roku 2000. Preto sa domnievam, že akciové výnosy budú v najbližších niekoľkých rokoch skôr podpriemerné. Priemerné ročné akciové zhodnotenie vrátane dividend v nasledujúcich piatich rokoch na báze najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World pravdepodobne neprekročí 5%.
Dlhopisy sa minulý týždeň obchodovali bez väčších pohybov. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal nepatrný zisk 0,1%, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti poklesol o 0,04 percentuálneho bodu na úroveň 1,01%. V reálnom inflačne upravenom vyjadrení však zostáva priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -3,1%. Záporné reálne inflačne-očistené dlhopisové výnosy do splatnosti pritom označujeme ako finančnú represiu (angl. Financial Repression). Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov sa tiež pohybovala okolo nuly.
Pokiaľ ide o môj výhľad na dlhopisy, aj tie sú rovnako ako akcie momentálne drahé, na relatívnej báze dokonca ešte drahšie ako akcie. Preto sa domnievam, že zhodnotenie dlhopisov bude v najbližších niekoľkých rokoch podpriemerné v porovnaní s historickými tendenciami.
Komodity boli v minulom týždni mierne v pluse. Globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 0,8%. Cena barelu severomorského Brent vzrástla o 0,7% na 74 dolárov. Zlato oslabilo o 0,7% na úroveň 1802 dolárov za trójsku uncu.
Americký dolár v minulom týždni mierne posilnil. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavným mien, posilnil o 0,2%. Voči euru dolár posilnil o 0,3% na úroveň 1,177 USD / EUR. Koruna minulý týždeň oslabila. Voči doláru koruna oslabila 0,7% na úroveň 21,80 CZK / USD a voči euru koruna oslabila o 0,5% 25,65 CZK / EUR.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.