TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Hlavné globálne akciové indexy na nových historických maximách

  V priebehu minulého týždňa investori ocenili ďalší fiškálny balíček amerického prezidenta Joe Bidena, ktorý bude tentoraz zameraný na infraštruktúru. Navyše veľmi pozitívne prekvapili americké makroekonomické dáta, konkrétne z trhu práce a zo sektora služieb, ktoré tvoria dve tretiny americkej ekonomiky. Vo výsledku hlavné globálne akciové indexy solídne vzrástli a dostali sa na nové historické maximá.

  TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Hlavné globálne akciové indexy na nových historických maximách

  Hlavný americký akciový index S&P 500 pripísal zisk 1,1% a po prvýkrát v histórii uzavrel nad hranicou 4000 bodov. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World tiež pripísal zisk na úrovni 1,1%. Stredoeurópsky akciový index CECEEUR pripísal zisk 1,6%.

  Na druhú stranu sa opäť príliš nedarilo dlhopisom. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 0,3%, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti vzrástol o 0,03 percentuálneho bodu na 1,16%. Výnos do splatnosti vôbec najsledovanejšieho dlhopisu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), vzrástol o 0,05 percentuálneho bodu na 1,72% a dostal sa tak na najvyššiu úroveň od vlaňajšieho januára.

  Komodity sa príliš nehýbali. Globálny komoditný index S&P GSCI svoju hodnotu za minulý týždeň nezmenil. Cena barelu severomorského Brent vzrástla mierne o 0,4% na 65 dolárov. Zlato nepatrne o 0,2% pokleslo na úroveň 1728 dolárov za trójsku uncu.

   
   
  Michal Stupavský
  Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

   

  Upozornenie k publikovaným článkom ›