TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Finančné trhy zaznamenali miernu korekciu

    • Týždeň na finančných trhoch

V priebehu minulého týždňa globálne akciové aj dlhopisové indexy mierne poklesli, pravdepodobne v dôsledku amerických dát o inflácii. Tá v apríli vyskočila na 4,2% medziročne, čo bola oveľa vyššia hodnota, než analytici a ekonómovia očakávali (3,6%). Vo výsledku najširší globálny akciový index MSCI All Country World odpísal 1,6%. Nám však robilo radosť, že sa oveľa lepšie darilo hodnotovým akciám (value) oproti akciám rastovým (growth). Globálny index hodnotových akcií MSCI All Country World Value totiž odpísal len 0,7%, zatiaľ čo globálny index rastových akcií MSCI All Country World Growth odpísal 2,5%. Priaznivé zhodnotenie tiež zaznamenal nami preferovaný stredoeurópsky región, ktorého index CECEEUR pripísal dokonca zisk 1,8%.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Finančné trhy zaznamenali miernu korekciu

Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 0,5%, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti vzrástol o 0,05 percentuálneho bodu na 1,16%. Výnos do splatnosti vôbec najsledovanejšieho dlhopisu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), vzrástol rovnako o 0,05 percentuálneho bodu na 1,63%. Indexy korporátnych dlhopisov tiež zaznamenali nepatrné straty do pol percenta.

Ani komoditám sa príliš nedarilo, pretože globálny komoditný index S&P GSCI poklesol o 1,6%. Na druhú stranu cena barelu severomorského Brent nepatrne o 0,6% vzrástla na úroveň 69 dolárov. Zlato nepatrne o 0,4% posilnilo na úroveň 1838 dolárov za trójsku uncu.

Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť amerického dolára voči košu iných hlavných svetových mien, svoju hodnotu prakticky nezmenil. Avšak česká koruna posilňovala. Voči euru posilnila o 0,7% na úroveň 25,49 CZK / EUR a voči doláru posilnila o 1,3% na úroveň 21,02 CZK / USD.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›