TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Finančné trhy pokračovali v raste

    • Týždeň na finančných trhoch

V priebehu minulého týždňa pokračovali finančné trhy v raste, a to ako akcie, tak aj dlhopisy a komodity. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 1,4 %. Nám robili tentokrát radosť predovšetkým rozvíjajúce sa trhy. Index MSCI Emerging Markets totižto pripísal zisk 2,3 % a prekonal tak index rozvinutých trhov MSCI World, ktorý zaznamenal zisk 1,2 %. Výkonnosť stredoeurópskych akcií bola k našej veľkej spokojnosti opäť nadpriemerná, nakoľko index CECEEUR pripísal zisk 2,3 %. Avšak celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok predražené, aj naše globálne valuáčne Z-Score dosahuje hodnoty 2,3, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak pohybuje približne 2,3 smerodajnej odchýlky nad historickým priemerom.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Finančné trhy pokračovali v raste

Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond opäť pripísal veľmi mierny zisk 0,3 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti poklesol o 0,03 percentuálneho bodu na 1,12 %. Avšak v reálnom inflačnom očistenom vyjadrení zostává priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -2,5 %. Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov bola taktiež veľmi mierne v pluse.

Darilo sa aj komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI pripísal zisk 2,5 %. Cena barelu severomorského Brentu vzrástla o 4,8 % na 70 dolárov. Zlato posilnilo o 1,4 % na úroveň 1903 dolárov za trojskú uncu.

Dolár bol v minulom týždni stabilný. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných mien, svoju hodnotu za minulý týždeň nezmenil. Voči euru dolár nepatrne oslabil o 0,1 % na úroveň 1,219 USD/EUR. Dolár na druhú stranu mierne o 0,4 % posilnil voči českej korune na úroveň 20,97 CZK/USD. Voči euru česká koruna svoju hodnotu nezmenila a zostala na úrovni 25,45 CZK/EUR.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›