TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Finančné trhy pokračovali v miernom raste

    • Týždeň na finančných trhoch

V priebehu minulého týždňa pokračovali finančné trhy v miernom raste, a to ako akcie, tak aj dlhopisy a komodity. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 0,7 %. Nám robili opäť radosť predovšetkým rozvíjajúce sa trhy. Index MSCI Emerging Markets totiž pripísal zisk 1,5 % a prekonal tak index rozvinutých trhov MSCI World, ktorý zaznamenal zisk len 0,6 %. Výkonnosť stredoeurópskych akcií bola k našej veľkej spokojnosti opäť nadpriemerná, nakoľko index CECEEUR pripísal zisk 1,9 %. Avšak celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok predražené; naše globálne valuáčne Z-Score dosahuje hodnotu 2,4, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak pohybuje približne 2,4 smerodajnej odchýlky nad historickým priemerom, čo je skutočne bezprecedentné.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Finančné trhy pokračovali v miernom raste

Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal veľmi mierny zisk 0,1 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti zostal na úrovni 1,12 %. V reálnom inflačne očistenom vyjadrení zostáva priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -2,5 %. Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov bola taktiež veľmi mierne v pluse.

Rovnako sa darilo komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI pripísal zisk 2,8 %. Cena barelu severomorského Brentu vzrástla o 3,2 % na 72 dolárov. Zlato oslabilo o 0,7 % na úroveň 1890 dolárov za trojskú uncu.

Dolár bol v minulom týždni opäť veľmi stabilní. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných mien, za minulý týždeň posilnil nepatrne o 0,1 %. Voči euru dolár posilnil mierne o 0,2 % na úroveň 1,217 USD/EUR. Dolár rovnako o 0,2 % posilnil voči českej korune na úroveň 21,00 CZK/USD. Voči euru česká koruna svoji hodnotu nezmenila a zostala na úrovni 25,45 CZK/EUR.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›