V priebehu minulého týždňa finančné trhy opäť pokračovali v miernom raste a to ako akcie, tak i dlhopisy a komodity. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 0,4%. Americký akciový index S&P 500 pripísal zisk 0,4% a týždeň uzavrel na novom historickom rekorde na úrovni 4247 bodov. Na druhú stranu stredoeurópsky akciový index CECEEUR po veľmi silnom predchádzajúcom raste minulý týždeň oslabil o 0,6%.
Celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok predražené, pretože naše globálne valuačné Z-Score dosahuje hodnoty 2,4, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak pohybuje približne 2,4 smerodajné odchýlky nad historickým priemerom, čo je skutočne bezprecedentné. Preto sa domnievam, že akciové výnosy budú v najbližších niekoľkých rokoch skôr podpriemerné.
Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal zisk 0,3%, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti poklesol o 0,04 percentuálneho bodu na úroveň 1,08%. V reálnom inflačne upravenom vyjadrení však zostáva priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -2,8%. Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov bola tiež mierne v pluse.
Pokiaľ ide o výhľad na dlhopisy, aj tie sú rovnako ako akcie momentálne veľmi drahé, na relatívnej báze rozhodne ešte drahšie ako akcie. Preto sa domnievam, že zhodnotenie dlhopisov bude v najbližších niekoľkých rokoch silne podpriemerné v porovnaní s priemernými historickými tendenciami.
V minulom týždni sa darilo tiež komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI pripísal zisk 0,7%. Cena barelu severomorského Brent vzrástla o 1,1% na 73 dolárov. Zlato oslabilo o 0,7% na úroveň 1877 dolárov za trójsku uncu.
Dolár v priebehu minulého týždňa posilňoval. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavným mien, za minulý týždeň posilnil o 0,5%. Dolár voči euru posilnil tiež o 0,5% na úroveň 1,211 USD/EUR. Koruna minulý týždeň posilňovala. Koruna voči doláru posilnila o 0,5% na úroveň 20,90 CZK/USD a voči euru posilnila koruna o 0,4% na úroveň 25,34 CZK / EUR.
Graf týždňa - Eufória v sektore fondov súkromného kapitálu (private equity - PE)

Podľa dát poradenskej spoločnosti McKinsey momentálne pripomína sektor fondov súkromného kapitálu (private equity - PE) doslova eufóriu. Celosvetový objem transakcií (nákupy/predaje podnikov) od začiatku tohto roka dosahuje pol bilióna dolárov. Pokiaľ bude toto tempo pokračovať aj po zvyšok roka, za celý rok 2021 sa dostaneme cez úroveň jedného bilióna dolárov, čo by predstavovalo nový a jednoznačný historický rekord.
Zároveň platí, že fondy súkromného kapitálu momentálne používajú pri financovaní transakcií na relatívnej báze najviac dlhového kapitálu v histórii. Priemerný pomer zadlženosti - dlh/EBITDA - sa blíži sedemnásobku, čo je tiež nový historický rekord. Fondy súkromného kapitálu tak veselo idú na vlne bezprecedentných monetárnych stimulov kľúčových centrálnych bánk a nulových nominálnych úrokových sadzieb.
Tento vývoj ma nabáda k opatrnosti. Z historického pohľadu vždy platilo, že vrchol cyklu akciových trhov korešpondoval práve s vrcholom aktivity fondov súkromného kapitálu. Trúfam si dokonca tvrdiť, že verejné i súkromného trhy akciového aj dlhového kapitálu "idú na steroidoch" bezprecedentného kvantitatívneho uvoľňovania kľúčových centrálnych bánk a nulových nominálnych úrokových sadzieb. Aj toto je preto jeden z dôvodov, prečo je náš investičný výhľadu v Conseq skôr opatrný a prečo sme v rámci asset alokácie našich investičných portfólií voči benchmarkom čiže porovnávacím indexom na akciovej zložke pomerne výrazne podvážení.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.