TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Dráma druhého najväčšieho čínskeho rezidenčného developera Evergrande pokračuje

    • Týždeň na finančných trhoch

Hlavným bodom záujmu investorov v priebehu minulého týždňa bolo ďalšie zhoršovanie finančnej situácie druhého najväčšieho čínskeho rezidenčného developera Evergrande. Podľa vývoja ceny akcií a dlhopisov tejto spoločnosti sa zdá, že bankrot je čím ďalej pravdepodobnejšou možnosťou. Hlavným rizikom je, že pád Evergrande by so sebou mohol stiahnuť dole ďalšie čínske podniky a dostať tak pod výrazný tlak celý čínsky bankový sektor. Dodajme, že celkový dlh Evergrande sa pohybuje okolo 300 miliárd dolárov. Vo výsledku sme tak minulý týždeň boli na globálnych finančných trhoch svedkami ďalšieho mierneho nárastu rizikovej averzie.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Dráma druhého najväčšieho čínskeho rezidenčného developera Evergrande pokračuje Pokiaľ ide o akciové trhy, tie si opäť pripísali mierne straty. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World odpísal 1,0 % a pravdepodobne najsledovanejší akciový index vôbec, americký akciový index S&P 500, odpísal 0,6 %. Stredoeurópske akciové trhy podľa indexu CECEEUR odpísali 1,0 %.

Aj dlhopisy opäť mierne oslabili. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 0,5 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol o 0,03 percentuálneho bodu na úroveň 1,09 %. V reálnom inflačne očistenom vyjadrení zostáva priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti hlboko v zápore na úrovni -3,2 %. Index českých vládnych dlhopisov minulý týždeň zaznamenal stratu na úrovni -0,6 %. Výnos do doby splatnosti českého vládneho dlhopisu s 10ročnou splatnosťou vzrástol o 0,09 percentuálneho bodu na 2,02 %. Rovnako globálne indexy korporátnych dlhopisov zaznamenali mierne straty.

Na druhú stranu sa relatívne dobre darilo komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 1,5 %. Cena barelu severomorského Brentu vzrástla o 3,3 % na úroveň 75 dolárov. Naopak zlato oslabilo o 2,3 % na úroveň 1749 dolárov za trojskú uncu.

Americký dolár v minulom týždni opäť posilnil. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných mien, posilnil o 0,7 %. Voči euru dolár posilnil o 0,8 % na úroveň 1,173 USD/EUR. Česká koruna minulý týždeň oslabila voči doláru o 0,5 % na 21,47 CZK/USD a voči euru zostala na úrovni 25,30 CZK/EUR.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›