Kľúčovou globálnou správou z minulého týždňa bolo vyjadrenie niekoľkých zástupcov americkej centrálnej banky Fed, ktorí vyhlásili, že zvýšená inflácia bude veľmi pravdepodobne trápiť najväčšiu ekonomiku sveta dlhšie, než sa doteraz predpokladalo. Pripomeňme, že v máji predstavoval medziročný rast indexu spotrebiteľských cien (CPI) v USA rovných 5%, čo bola najvyššia hodnota od roku 2008. Americké vládne dlhopisy však na tieto vyhlásenia amerických centrálnych bankárov reagovali iba minimálne.
Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal v minulom týždni zisk 2,3%. Hlavný americký akciový index S&P 500 pripísal zisk 2,7% a týždeň uzavrel na novom historickom maxime na úrovni 4281 bodov. Stredoeurópsky akciový index CECEEUR pripísal zisk 2,4%. Celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok aj naďalej silno predražené, pretože naše globálne valuačné Z-Score dosahuje hodnoty 2,4, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak momentálne pohybuje približne 2,4 smerodajné odchýlky nad historickým priemerom, čo je skutočne bezprecedentné. Preto sa domnievam, že akciové výnosy budú v najbližších niekoľkých rokoch skôr podpriemerné. Priemerné ročné akciové zhodnotenie vrátane dividend v nasledujúcich piatich rokoch pravdepodobne neprekročí 5%.
Dlhopisy sa minulý týždeň obchodovali bez väčších pohybov. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond svoju hodnotu nezmenil, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti vzrástol o 0,02 percentuálneho bodu na úroveň 1,15%. V reálnom inflačne upravenom vyjadrení však zostáva priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -3,0%. Záporné reálne inflačne-očistené dlhopisové výnosy do splatnosti pritom označujeme ako finančnú represiu (angl. Financial Repression). Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov sa tiež pohybovala okolo nuly.
Pokiaľ ide o výhľad na dlhopisy, aj tie sú rovnako ako akcie momentálne drahé, na relatívnej báze dokonca ešte drahšie ako akcie. Preto sa domnievam, že zhodnotenie dlhopisov bude v najbližších niekoľkých rokoch podpriemerné v porovnaní s priemernými historickými tendenciami.
V minulom týždni sa na druhú stranu darilo komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 1,9%. Cena barelu severomorského Brent vzrástla o 3,6% na 76 dolárov. Zlato posilnilo o 0,5% na úroveň 1777 dolárov za trójsku uncu.
Americký dolár v minulom týždni, na rozdiel od týždňa predchádzajúceho, oslabil. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavným mien, za minulý týždeň oslabil o 0,4%. Voči euru dolár oslabil o 0,6% na úroveň 1,194 USD / EUR. Koruna minulý týždeň mierne posilnila. Voči doláru koruna posilnila 0,6% na úroveň 21,33 CZK / USD a voči euru koruna posilnila nepatrne o 0,1% 25,49 CZK / EUR.
GRAF TÝŽDŇA - Veľmi vysoké valuácie na strednodobom horizonte indikujú podpriemerné očakávané akciové zhodnotenie
Indikátory akciového ocenenia čiže akciových valuácií sú momentálne na historických maximách. Moje proprietárne valuačné Z-Score momentálne dosahuje hodnoty 2,4, čo znamená, že valuácie globálnych akciových trhov sa momentálne pohybujú približne 2,4 smerodajné odchýlky nad dlhodobými historickými priemermi, čo je skutočne bezprecedentné. Hodnota Z-Score je teraz dokonca vyššie ako pri technologickej bubline v roku 2000, kedy jeho hodnota dosiahla úroveň 2,1.
Vzhľadom k tomu, že akciové valuácie majú v strednodobom horizonte silnú historickú tendenciu navracať sa k dlhodobým priemerným neutrálnym úrovniam (angl. Mean-reversion), akciové valuácie budú veľmi pravdepodobne v nasledujúcich rokoch z historických maxím graduálne klesať. Ak sa tento môj základný scenár skutočne naplní, bude zmena akciových valuácií - ako kľúčová zložka celkového akciového výnosu v strednodobom horizonte - prispievať k celkovému akciovému zhodnoteniu v nasledujúcich rokoch negatívne. Z tohto dôvodu sa domnievam, že priemerné očakávané ročné akciové výnosy vrátane dividend, sa v nasledujúcich niekoľkých rokoch budú pohybovať maximálne iba okolo 5%.
Priznávam, že tento akciový výhľad nie je úplne priaznivý, avšak je to bohužiaľ realita aktuálnej doby, kedy sú trhové ceny akcií skutočne na historických maximách, rovnako ako akciové valuácie. Preto je zásadné orientovať sa na aktívnu investičnú správu a snažiť sa vyhľadávať podhodnotené aktíva a zároveň sa vyhýbať nadhodnoteným aktívam. V rámci našej globálnej akciovej alokácie preto momentálne aplikujeme dve kľúčové stávky. Po prvé preferujeme rozvíjajúce sa trhy (emerging markets) oproti trhom rozvinutým (developed markets) a po druhé preferujeme hodnotové akcie (value stocks) oproti akciám rastovým (growth stocks). Obe stávky vyplývajú z akciových valuácií, lebo rozvíjajúce sa trhy i hodnotové akcie sú oproti svojim náprotivkom výrazne lacnejšie.
Napokon, pokiaľ ide o konkrétnu regionálnu akciovú alokáciu, tu preferujeme strednú Európu a rozvíjajúcu sa Áziu a naopak sa skôr vyhýbame americkým akciám, opäť z dôvodu výrazných rozdielov v akciových valuáciach.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.