TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Americká inflácia na 13-ročný maxime

    • Týždeň na finančných trhoch

V minulom týždni boli zverejnené dáta o americkej inflácii za jún. Rast spotrebiteľských cien v uplynulom mesiaci ďalej zrýchlil, keď medziročný rast indexu spotrebiteľských cien (Consumer Price Index - CPI) predstavoval 5,4%. Aktuálne je tak inflácia v najväčšej svetovej ekonomike výrazne vyššia ako 2% inflačný cieľ americkej centrálnej banky Fed. Predstavitelia Fedu a americkej administratívy však v posledných dňoch indikovali, že zvýšená inflácia bude americkú ekonomiku trápiť dlhšie, než sa pôvodne očakávalo, a že sa v najbližších mesiacoch k 2% inflačnému cieľu rozhodne nevráti.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Americká inflácia na 13-ročný maxime

Najširší globálny akciový index MSCI All Country World v minulom týždni odpísal 0,6%. Hlavný americký akciový index S&P 500 odpísal 1,0%. Naopak stredoeurópsky akciový index CECEEUR pripísal mierny zisk 0,5%.

Celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok aj naďalej predražené, lebo moje globálne valuačné Z-Score dosahuje hodnoty 2,3, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak momentálne pohybuje približne 2,3 smerodajné odchýlky nad historickým priemerom, čo je skutočne bezprecedentné. Preto sa domnievam, že akciové výnosy budú v najbližších niekoľkých rokoch skôr podpriemerné. Priemerné ročné akciové zhodnotenie vrátane dividend v nasledujúcich piatich rokoch pravdepodobne neprekročí 5%.

Dlhopisy sa minulý týždeň obchodovali bez väčších pohybov. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal nepatrný zisk 0,2%, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti poklesol o 0,02 percentuálneho bodu na úroveň 1,05%. V reálnom inflačne upravenom vyjadrení však zostáva priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -3,1%. Záporné reálne inflačne-očistené dlhopisové výnosy do splatnosti pritom označujeme ako finančnú represiu (angl. Financial Repression). Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov sa tiež pohybovala okolo nuly.

Pokiaľ ide o môj výhľad na dlhopisy, aj tie sú rovnako ako akcie momentálne drahé, na relatívnej báze dokonca ešte drahšie ako akcie. Preto sa domnievam, že zhodnotenie dlhopisov bude v najbližších niekoľkých rokoch podpriemerné v porovnaní s historickými tendenciami.

Ani komoditám sa v minulom týždni príliš nedarilo. Globálny komoditný index S&P GSCI mierne poklesol o 0,3%. Cena barelu severomorského Brent klesla o 2,6% na 74 dolárov. Zlato nepatrne posilnilo o 0,2% na úroveň 1815 dolárov za trójsku uncu.

Americký dolár v minulom týždni posilnil. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavným mien, posilnil o 0,6%. Voči euru dolár posilnil tiež o 0,6% na úroveň 1,181 USD / EUR. Koruna minulý týždeň posilnila. Voči doláru koruna posilnila 0,6% na úroveň 21,63 CZK / USD a voči euru koruna posilnila o 1,0% 25,54 CZK / EUR.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›